Přeskočit na obsah

Nejenom celebrity, filmoví nadšenci, miliardáři a novináři. Kolem karlovarského Thermalu poskakují také kozy. A ne jen tak ledajaké

Tak trochu v pozadí za dlouhonohými modelkami a jejich miliardářským doprovodem, filmovými tvůrci, herci a dalšími postavami showbusinessu se v Karlových Varech pohybují kozy. Představují nevšední atrakci, která letos zpestřuje slavný karlovarský filmový festival, ale mají i ryze praktickou funkci. Fungují jako zahradníci. A nejsou to kozy ledajaké. Jde o vzácné švýcarské plemeno koza walliserská, které zvolila městská organizace Lázeňské lesy a parky pro jeho odolnost a speciální jídelníček.

Koza

Ilustrační foto: Koza se dostala i na KVIFF 2023. Zdroj: Pixabay.com

Kozy walliserské neboli polomáčené

„Skalnaté svahy kolem hotelu jsou těžko dostupné pro naše zaměstnance i techniku, a je proto náročné zajistit zde pravidelnou údržbu zeleně,“ uvádí na webu města Karlovy Vary ředitel městské organizace Lázeňské lesy a parky Stanislav Dvořák a vysvětluje dál: „Proto jsme se rozhodli zapojit do péče o pozemky, které máme ve správě, zvířecí pomocníky.“/1/

Organizace Lázeňské lesy a parky strmé svahy kolem hotelu Thermal nakonec obsadila kozami, kterým se kvůli charakteristickému černobílému zbarvení říká také polomáčené. Walliserské kozy se na rozdíl od běžných plemen živí i kůrou a kmínky dřevin, spásají také invazivní akát, který se tady rozšířil.

V Karlových Varech upřednostnili vzácné, ale nenáročné kozy, které se oproti většině jiných neupřednostňují jako obživu trávu. Aktuálně tady poskakují dvě dospělé kozy a dvě kůzlata, narozená v únoru.

Video YouTube: Koza walliserská

„Kůzlata jsme přivezli ze zoologické zahrady v Chomutově, dospělé samice ze soukromého chovu v Písku,“ přiblížil ředitel. „Zvířata se navíc můžou stát dalším zpestřením pro naše hosty, proto se rádi na projektu podílíme,“ dodal Břetislav Benda, provozní ředitel hotelu Thermal.

Prostřednictvím hotelu je pro kozy zajištěn zdroj vody a elektřiny. Jinak však nepotřebují ani ubytování v chlévě, stačí jim přístřešek. Před zimou je totiž chrání hustá dlouhá srst. Nutností je primárně voda. Té je v Karlových Varech dost, občas jim pastvu doplní i senem, obilím, mrkví či jinou zeleninou./2/

ksukol ban

Švýcarská koza v Karlových Varech

Plemeno kozy walliserské pochází ze Švýcarska. V polovině minulého století mu sice hrozilo vyhynutí, ale z několika stovek posledních jedinců se ho podařilo znovu obnovit. Aktuálně je vzácně k vidění i v České republice, nyní kozy walliserské i s kůzlaty těší turisty a návštěvníky filmového festivalu.

Pokud se chov koz osvědčí, v plánu je jeho rozšíření. „V případě úspěšného spásání zvětšíme výběh i na další části pozemků, tedy na část za spojovací výtah mezi hlavní budovou Thermalu a bazénem,“ plánuje ředitel Dvořák./1/ Příští rok by tak na festivalu mohlo být vzácných koz ještě víc.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Nejenom celebrity, filmoví nadšenci, miliardáři a novináři. Kolem karlovarského Thermalu poskakují také kozy. A ne jen tak ledajaké

,

Tak trochu v pozadí za dlouhonohými modelkami a jejich miliardářským doprovodem, filmovými tvůrci, herci a dalšími postavami showbusinessu se v Karlových Varech pohybují kozy. Představují nevšední atrakci, která letos zpestřuje slavný karlovarský filmový festival, ale mají i ryze praktickou funkci. Fungují jako zahradníci. A nejsou to kozy ledajaké. Jde o vzácné švýcarské plemeno koza walliserská.

Internet: /1/ KarlovyVary.cz, /2/ iRozhlas.cz, /3/ Deník.cz, /4/ ČeskéNoviny.cz

ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

Dejte zvířatům šanci

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *