Přeskočit na obsah

V hlavní roli lamy. Lamaterapie v Česku těší seniory i děti

Nejsou to jenom zoologické zahrady. Chovu lam se věnují i zvířecí parky, farmy a nadšenci, kteří v nezvykle velkých zvířatech vidí i velké domácí mazlíčky. Lamy se venčí podobně jako psi a nabízejí také jednu z forem zooterapie, ač z těch méně tradičních. Lamaterapie je v posledních letech dostupná i v Česku, kde lze lamy potkat v různých koutech, dokonce u nás máme i lamacentrum.

Lamaterapie v Mostě. A nejen tam

Jako domácí mazlíčky si lamy alpaky pořídila i rodina Saladiokových z Mostu. Protože procházky s lamami vyvolaly v okolí rozruch, nabízí dnes chovatelka lam společné procházky s lamami také ostatním. A zájem je veliký, stejně jako o lamaterapii, na kterou docházejí lidé na zahradu u domu Saladiakových, kde mají lamy svůj výběh a obydlí.

Přes logistickou náročnost lamy Saladiokových potěšily na začátku října 2022 i penzion pro seniory v Komořanské ulici v Mostu. Právě tam s nimi chovatelka Alena Saladioková zavítala, aby si senioři zažili lamaterapii naživo. Měli možnost zvířata na zahradě penzionu hladit a také je nakrmit. Lamy dokonce přišly i ke dveřím pokojů v případech, kdy senioři ze zdravotních důvodů nemohli za zvířaty.

Lamy v Mostě den zpestřily nejenom téměř stovce seniorů v průměrném věku téměř 80 let s menší pohyblivostí, kteří v penzionu bydlí, ale také jejich rodinám. Ti mohli v penzionu sdílet zážitek se svými blízkými. „My jsme se hodně zaměřili na rozvoj lamaterapie a hodně jsme trénovali, abychom sem dnes mohli jít,“ uvedla pro ČTK Alena Saladiaková. Ta díky své lásce k lamám zhmotněné jako Alpakárna.com letos vyhrála také anketu Srdcař Mostu 2022.

Lamy jako léčebná terapie

Lamaterapie se díky nadšení chovatelů rozmáhá i v Letovicích. Nedaleko Letovic, v Ústupu u Olešnice v okrese Blansko, totiž sídlí Farma U Lamáka, která vedle prohlídek farmy, hrátek s lamou a lamatrekingu nabízí i lamaterapii. Tak se lamy dostaly třeba na zahradu Centra sociálních služeb Letovice nebo na zahradu Letovice. Podobně je tomu i na Chrudimsku, kde můžete potkat cvičené lamy ze Zderazi u Skutče, v domově seniorů či některé z místních mateřských škol.

„Lamy se chovají na vlnu, výborné uplatnění ale nalézají také v léčebné terapii, podobně, jako například psi během canisterapie. Mazlení a kontakty s milým a dobráckým zvířetem pomáhají především dětským klientům. A to nejen vozíčkářům, ale například i dětem stiženým autismem,“ vysvětluje pro Chrudimský Deník chovatel Michal Jačo ze Zderazi. Ten se stará o osmihlavé chovné stádo a nabízí i další lamy na prodej. Lamy označuje za nekonfliktní a výrazně přátelská zvířata, které sice plivou po jiných zvířatech, ale člověk se takové reakce údajně bát nemusí.

Lamy alpaky si za své přátele zvolili také na zámku v Blatné v jižních Čechách, kde vzniká celá dětská alpačí zóna. Své Lamacentrum má i Brno, leží v lokalitě bývalého vápencového lomu Džungle na jihozápadním úbočí kopce Hády. Právě tady si všimli také nezvyklého přátelství mezi lamami a kočkami.

„Je zajímavé, jak dobře se snášejí lamy a kočky. Alpaky kočky rády očichávají a mají s nimi přátelský vztah. Lamy se v některých aspektech kočkám dokonce podobají. Každá kočka je silnou individualitou stejně jako alpaka,“ přiblížil pro magazín 100+1 jeden z duchovních otců projektů Pozemkového spolku Hády doc. Mgr. Lubomír Tichý, Ph.D. z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity.

Video YouTube: Lamacentrum Hády

Lamy ze Zoo Olomouc Na Zámku

Lamaterapie probíhá i v Olomouci a okolí, a to díky Zoo Olomouc, kde se v průběhu historie chovali všechny čtyři druhy lam, lamy guanako, krotké, alpaky i vikuně. Lamy alpaky chová olomoucká zoo od roku 1998. Pravidelně je zapůjčuje do Domova Na Zámku v Nezamyslicích, aby lamaterapie pomáhala sto třiceti klientům s mentálním postižením či kombinovanými vadami. Zapojují se i do ošetřování lam a chodí s nimi na procházky.

Původně personál našel pro obyvatele domova vyžití na rozlehlé zahradě, kde mj. úspěšně pěstují vodní melouny. Dalším krokem pak bylo zřízení Zookoutku. Původně v něm našli místo papoušci, nejrůznější hlodavci, také pes a kočky. Postupně přibyly kamerunské kozy a kamerunské ovce, nakonec i alpaky.

Lama alpaka, lamaterapie

Foto: Lama alpaka, zdroj: Pixabay.com

V hlavní roli lamy. Lamaterapie v Česku těší seniory i děti

O článku, zdroje a další informace

V hlavní roli lamy. Lamaterapie v Česku těší seniory i děti

,

Nejsou to jenom zoologické zahrady. Chovu lam se věnují i zvířecí parky, farmy a nadšenci, kteří v nezvykle velkých zvířatech vidí i velké domácí mazlíčky. Lamy se venčí podobně jako psi a nabízejí také jednu z forem zooterapie, ač z těch méně tradičních. Lamaterapie je v posledních letech dostupná i v Česku, kde lze lamy potkat v různých koutek, dokonce u nás máme i lamacentrum.

Internet: ČTK, Deník.cz, JCTeď.cz, Lamacentrum.cz, Stoplusjednička.cz, Zoo-Olomouc.cz, Novinky.cz, iFauna.cz

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *