Přeskočit na obsah

Zažít les jinak: Lesnický den na zámku Ohrada

  • od
Muzeum lesnictví Ohrada

Foto: Dřevník v muzeu lesnictví Ohrada, zdroj NZM

K podzimu na zámku Ohrada patří oblíbené oborové dny plné poučení a zábavy. V sobotu 7. října 2023 zvou organizátoři od 10 hodin na Lesnický den věnovaný tradicím i současnosti lesnictví. Návštěvníky čekají například ukázky sokolnictví, harvestorový trenažér, výstava historických motorových pil, poznávací stezka o lese, tvořivá dílna i občerstvení. Akce se koná v předzámčí a vstup je zdarma.

Letošní novinky

Zajímavou novinkou Lesnického dne je harvestorový trenažér, který na Ohradu přiveze Lesnická škola v Písku. Na něm si může každý vyzkoušet, jaké zručnosti je potřeba k pokácení, krácení a odvětvení kmene v lesním porostu.

Další novinkou je hravá poznávací stezka o lese spojená s tvořivou dílnou. Program o lesní zvěři přiveze Cech svatého Huberta a návštěvníci se mohou těšit také na ukázky sokolnické práce zaměřené na prospěšnost sov v lesích.

Součástí akce je výstava historických typů motorových pil i komentované ukázky práce s motorovou pilou. Návštěvníci mohou přinést svoji pilu, aby se od profesionálů dozvěděli, jak ji seřídit či nabrousit řetěz. Od 13 hodin bude probíhat dřevorubecká soutěž profesionálních dřevorubců O putovní cenu NZM Ohrada.

Pivo nesmí chybět

Nebude chybět zábava a poučení metodami lesní pedagogiky či prodejní stánek s ručně šitými koženými výrobky pro dřevorubce. Po celý den bude zajištěno stylové občerstvení z pivovaru Zevlův mlýn.

Vstup na akci je díky podpoře Lesů České republiky a města Hluboká nad Vltavou zdarma. Vstupné se platí do vnitřních expozic muzea a na aktuální výstavy dle ceníku.

Video YouTube: Národní zemědělské muzeum Ohrada

Národní zemědělské muzeum

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny.

Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. 

Více na www.nzm.cz.

Jitka Taussiková, Národní zemědělské muzeum

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *