Přeskočit na obsah

Černobílá radost: Poprvé v historii se v Safari parku těší z těchto „ňuňu“ mláďat

Tučňák brýlový (Spheniscus demersus), mládě

Foto: Tučňák brýlový (Spheniscus demersus), mládě, zdroj: Safari park

Jsou hned tři. Hned tři páry nelétavých ptáků, typických černobílým zbarvením, se v Safari parku Dvůr Králové nad Labem starají o svá nově vylíhnutá mláďata. Tři mláďata tučňáka brýlového vyrůstají v budkách a hnízdních norách průchozí expozice West Cape.

První černobílý odchov

Přestože budou pro návštěvníky dvorské zoologické zahrady k vidění nejdříve na začátku příštího roku, již nyní potěší malý tučňáčci prostřednictvím snímků, které chovatelé sdílejí se všemi milovníky zvířat./1/

Mláďata jsou zatím v bezpečí svých domovských hnízd a zůstanou tam až do přepeření do nesmáčivého šatu. Jsou nyní zcela závislá na péči rodičů.

„Všechny páry o vylíhlé potomky příkladně pečují a ta dobře prospívají. Ještě není vyhráno, ale jsme optimističtí,“ říká zoolog Michal Podhrázský./1/

Zatím se v Safari parku letos vylíhla 3 mláďata. Nejmladší je 13 dnů staré, dalším je 16 a 27 dnů. „Vše nasvědčuje tomu, že jsme svědky prvních úspěšných odchovů tučňáků brýlových v dějinách Safari parku,“ věří zoolog./1/

Tučňák brýlový (Spheniscus demersus)

Foto: Tučňák brýlový (Spheniscus demersus), zdroj: Safari park

Tučňáci ve dvorské kolonii v sezóně snesli devět vajec, některé páry dokonce po dvou vejcích. V takových případech chovatelé jedno vejce odebírají a zkoušejí podložit jinému páru. Šance na odchov dvou mláďat jedním párem je totiž malá. Jinak se do odchovu snaží ve Dvoře Králové zasahovat minimálně.

Chov tučňáků není hračka

Tučňák brýlový (Spheniscus demersus) se v Safari parku zabydlel v létě 2022. Hejno osídlilo největší expozici pro tučňáky v rámci českých zoologických zahrad West Cape, která je navíc průchozí.

Unikátní expozice svým vzhledem odkazuje k přístavnímu městu Luderitz v Namibii. Zvířata, které tady žijí obklopená prvky lidské civilizace. Přírodu v sevření člověka ukazuje celá expozice West Cape, upozorňuje tím na stále větší tlak lidí na přírodu.

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Černobílá radost: Poprvé v historii se v Safari parku těší z těchto „ňuňu“ mláďat

,

Jsou hned tři. Hned tři páry nelétavých ptáků, typických černobílým zbarvením, se v Safari parku Dvůr Králové nad Labem starají o svá nově vylíhnutá mláďata. Tři mláďata tučňáka brýlového vyrůstají v budkách a hnízdních norách průchozí expozice West Cape.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury:

  • Fauna – Fascinující svět zvířat. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-2915-7
  • Hoare, B.: Fascinující svět zvířat. Praha: Pangea, 2021. ISBN: 978-80-277-0189-6

Internetové zdroje: /1/ Safaripark.cz, /2/ Penguinsworld.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *