Přeskočit na obsah

Patří mezi největší a nejagresivnější hady světa. A konečně se rozmnožili v Zoo Ostrava

Protože jde o velké hady, mají i velká vejce. Na délku mohou mít taková nepřehlédnutelná hadí vejce i deset centimetrů. Nezvykle obrovských vajec letos samice krajty písmenkové v Zoo Ostrava nakladla rovnou 22. Na svět se z nich k velkému nadšení chovatelů vylíhlo hned 19 mláďat. Na potomky tady přitom čekali dlouhé roky. Každé hadí mládě již nyní navíc měří asi 65 centimetrů, dohromady je to dost na to, aby ohromila.

Hadí vejce

Ilustrační foto: Hadí vejce, zdroj: Pixabay.com

Malé krajty v Ostravě

Krajta písmenková (Python sebae) z čeledi krajtovitých poctila svou přítomností Zoo Ostrava v roce 2011, kdy tady začali s jejím chovem. Poprvé se podařilo odchovat mláďata v roce 2016 a podruhé až letos. Páření přitom chovatelé pozorovali několikrát od prosince loňského roku až do letošního března, kdy vyvrcholilo nakladením vajec. Délka inkubace u tohoto druhu trvá asi 90 dnů. Po zhruba dvou týdnech již mohli chovatelé uvnitř vajec pozorovat krásně patrné žilky. 2. července se pak dle očekávání začala klubat první mláďata. Poslední přišlo na svět 9. července 2023.

„V přírodě kladou samice vejce do starých zvířecích nor, termitišť nebo jeskyní. Proto jsme naší samici v expozici připravili náhradní dutinu v podobě boxu, který měl snůšce zajistit vhodné podmínky, hlavně dostatek vlhkosti. Samice si ale pro nakladení vybrala jiné místo, proto jsme snůšku umístili do inkubátoru v zázemí,“ přibližuje chov nebezpečných hadů na webu Zoo Ostrava terarista Lucas Bono./1/

Mluvčí Zoo Ostrava připomněla, že k prořezání kožovitého obalu slouží mláďatům takzvaný vaječný zub, který je umístěn na horním rtu hada a po čase zmizí. Čerstvě vyklubaná mláďata mají zhruba 65 centimetrů. Dorůstají do délky přes 4 metry a výjimečné až 7,5 metrů s hmotností kolem 100 kilogramů  a také kvůli své agresivitě ztělesňují reálné hadí nebezpečí./3/

„Mláďata, která jsou od narození zcela samostatná, máme momentálně po jednom odděleně v chovných boxech v zázemí, abychom měli přehled o příjmu potravy a svlecích. První svlek proběhne zhruba do dvou týdnů a poté začneme krmit myšmi. Dospělé jedince krmíme králíky, morčaty a slepicemi, není ale výjimkou, že v přírodě jsou schopni pozřít i prase nebo gazelu,“ uvedl k agresivnímu hadovy, který polkne zvíře i několikrát většího obvodu než má had sám, chovatel ze zoo Bono./2/

Noční Tanganika v Ostravě

Největší hadi Afriky a jedni z největších hadů světa  jsou v Ostravě k vidění ve speciální expozici s převráceným světelným režimem Noční Tanganika. I krajty písmenkové totiž reprezentují živočichy s noční aktivitou.

K lovu využívají termoreceptory rozmístěné kolem tlamy. S nimi rozpoznají i minimální pohyby teploty, až do 0,02 stupně Celsia. Kořist se tak před nimi neschová a ani v temnotě noci ji had nepřehlédne. Jako jedna z mála krajt přitom krajta písmenková po neúspěšném útoku pronásleduje kořist, kterou se jí nepodařilo dobře uchopit, až na vzdálenost několika desítek metrů. Na druhé straně však dokáže přežít bez potravy i nezvykle dlouhou dobu. V jedné zoo zaznamenali půst, který had vydržel dlouhých 570 dnů.

Ksukol ban 820

Zdobená egyptskými hyeroglify

Již názvem krajta písmenková odkazuje na typické skvrny na kůži, připomínají egyptské hyeroglify. Je to také kůže, kvůli které jsou tito hadi ve velkém loveni. Spolu s jejich rozměry a strachem, který budí, byly krajty kvůli svému vzezření na mnoha místech vyhubeny. Patří přitom k původním druhům celé subsaharské Afriky. Zabíjí se i kvůli tradiční medicíně, některé kultury je považují za pochoutku. Výsledkem je, že Mezinárodní svaz ochrany přírody hodnotí (IUCN) hodnotí ve svém Červeném seznamu druh jako téměř ohrožený.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Patří mezi největší a nejagresivnější hady světa. A konečně se rozmnožili v Zoo Ostrava

,

Protože jde o velké hady, mají i velká vejce. Na délku mohou mít taková nepřehlédnutelná hadí vejce i deset centimetrů. Nezvykle obrovských vajec letos samice krajty písmenkové v Zoo Ostrava nakladla rovnou 22. Na svět se z nich k velkému nadšení chovatelů vylíhlo hned 19 mláďat. Na potomky tady přitom čekali dlouhé roky. Každé hadí mládě již nyní navíc měří asi 65 centimetrů, dohromady je to dost na to, aby ohromila.

Internet: /1/ ZooPraha.cz, /2/ Facebook Zoo Ostrava, /3/ ekolist.cz /4/ WildAfrica.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

1 komentář na “Patří mezi největší a nejagresivnější hady světa. A konečně se rozmnožili v Zoo Ostrava”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *