V současnosti se nachází za okrajem Sluneční soustavy, asi 19,9 miliard kilometrů od Země. Přesto se se sondou Voyager 2 podařilo v úterý 1. srpna 2023 k překvapení a radosti expertů NASA obnovit po dvou týdnech spojení. O obnoveném přenosu signálu s mezihvězdným cestovatelem informovali na twitterovém účtu NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Ilustrační foto: Vesmírná sonda, zdroj: Pixabay.com
Tlukot srdce a nasměrování antény
„Trochu jako když slyšíte srdce kosmické lodi,“ potvrdili inženýři NASA spojení s Voyagerem na twitteru. Tento srdeční signál naznačuje, že Voyager 2 by mohl po přerušení komunikace opět naklonit anténu k Zemi./1/
Earth to Voyager… 📡
The Deep Space Network has picked up a carrier signal from @NASAVoyager 2 during its regular scan of the sky. A bit like hearing the spacecraft’s “heartbeat,” it confirms the spacecraft is still broadcasting, which engineers expected. https://t.co/tPcCyjMjJY— NASA JPL (@NASAJPL) August 1, 2023
NASA se nyní po náhodném odklonění antény sondy asi dva stupně od Země, které zapříčinilo ztrátu spojení, pokouší směrem k Voyageru poslat příkaz. Sonda by s příkazem měla svou anténu opět nasměrovat k Zemi. Podle Scientific American obvykle trvá asi 18,5 hodiny, než příkaz dosáhne Voyageru 2, a další 18,5 hodiny zabere, než Země přijme zpět přenos ze sondy. O jejím osudu tak budeme vědět až v následujících dnech./2/
Pokud se vynucené seřízení nezdaří, dle serveru Live Science se očekává, že Voyager 2 resetuje svou anténu do polohy směřující k Zemi během roku. Pravděpodobně by k tomu mělo dojít 15. října 2023 během jednoho z plánovaných automatických resetů.
Bezmála půl století ve vesmíru
Voyager 2 a jeho dvojče Voyager 1 byly vyslány do vesmíru v srpnu a září 1977. Do mezihvězdného prostoru za naši Sluneční soustavu se jako první dostal Voyager 1 v srpnu 2012. Voyager 2 ho následoval v listopadu 2018.
Obě sondy mají v současnosti dostatek energie a paliva, aby vydržely putovat vesmírem minimálně do roku 2025. Obě přitom nesou kopie slavné zlaté desky Voyager – oboustranné sbírky písní a zvuků, které představuje přírodní a hudební dědictví Země. Nesou i hudební přehrávač s obrázkovými instrukcemi a mapou polohy Země pro mimozemšťany. Pokud víme, zvukovým signálem však zatím těší pouze nás na Zemi, nyní nečekaně, o to víc.
O ČLÁNKU: NASA ve vesmíru zaznamenala „srdeční rytmus“. Zvukový signál vyslala nečekaně sonda Voyager
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
NASA ve vesmíru zaznamenala „srdeční rytmus“. Zvukový signál vyslala nečekaně sonda Voyager
V současnosti se nachází za okrajem Sluneční soustavy, asi 19,9 miliard kilometrů od Země. Přesto se se sondou Voyager 2 podařilo v úterý 1. srpna 2023 k překvapení a radosti expertů NASA obnovit po dvou týdnech spojení. O obnoveném přenosu signálu s mezihvězdným cestovatelem informovali na twitterovém účtu NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).
Internet: /1/ Twitter NASA JPL, /2/ ScientificAmerican.com, /3/ LiveScience.com, /4/ BBC.com, /5/ NASA.gov

VESMÍR
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice, se kterými můžeme objevovat Slunce, planety naší sluneční soustavy, blízké i vzdálené vesmírné objekty. Anebo také můžeme sledovat, aktuální dění na Zemi…
A je to tu zase. Vědec z Harvardu tvrdí, že důkazy o mimozemšťanech máme na dosah
Podívejte se vzhůru! Padající hvězdy Perseidy letos září více než jindy. Právě tento víkend vrcholí
Rusko dobývá Měsíc. Sonda Luna-25 tady bude hledat vodu. Tento „skok pro lidstvo“ je gigantický
Co se to děje na Marsu? Planeta se dle dat NASA otáčí stále rychleji, vědci tápou proč
Vesmírný teleskop Jamese Weba a jeho ohromující mise: Pohlédnout do vesmíru dále a hlouběji než kdykoliv předtím
K Zemi míří kometa. Má neobvyklý tvar lodi z Hvězdných válek a na rozdíl od jiných kolem sebe vrhá kryomagma
MALÁ DÁVKA RADOSTI PRO KAŽDÉHO
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání
Má pigmenty, které jinde v přírodě neuvidíte. Temný plodožravý pták se po dlouhých 14 letech rozmnožil na Svatém kopečku
Miloučký příběh masožravých papoušků v Zoo Praha: Mláďata adoptovali jejich vlastní rodiče
Patří mezi největší a nejagresivnější hady světa. A konečně se rozmnožili v Zoo Ostrava
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nobelova cena trochu jinak: Nejbizarnější výzkumy letos mj. reprezentují vědci, kteří „oživují“ mrtvé pavouky
Jeden z nejhorších invazivních druhů bolestivě kouše a napadá vše, co mu přijde do cesty. Agresivní mravenec už je v Evropě
„Gejzíry“ diamantů: Pohyb zemských desek nevyvolává jen sopečné erupce. Někdy může dle vědců na povrch chrlit i drahokamy
Vědci odhalují skryté podsvětí. V extrémních teplotách objevili zcela nový ekosystém plný bizarních tvorů
Vědci objevili nový druh démonického žraloka. Má bizarní zjev, trny, ale i „stoličky“ jako člověk
Nejsme tak hloupí, abychom využívali jen 10 procent mozku. Neurovědkyně vyvrací silně zažitý mýtus
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…
Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
Pozná kočka svého člověka? Samozřejmě, že ano. Hlavní roli však nehraje zrak
Že kočky nesnáší vodu? Najdou se i takové kočky, které vodu milují. Sphynx Cooper je láskou k vodě známý po celém světě
Kočka ví, jak pobavit. Video, ve kterém kočky sledují padající domino, má okamžitý antistresový efekt
Dřív nebo později to přijde. Dejte něco na stůl a čekejte… Kočka to shodí. Má k tomu své důvody. Znáte je?
