Přeskočit na obsah

NASA ve vesmíru zaznamenala „srdeční rytmus“. Zvukový signál vyslala nečekaně sonda Voyager. Žije, radují se experti

V současnosti se nachází za okrajem Sluneční soustavy, asi 19,9 miliard kilometrů od Země. Přesto se se sondou Voyager 2 podařilo v úterý 1. srpna 2023 k překvapení a radosti expertů NASA obnovit po dvou týdnech spojení. O obnoveném přenosu signálu s mezihvězdným cestovatelem informovali na twitterovém účtu NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Vesmírná sonda

Ilustrační foto: Vesmírná sonda, zdroj: Pixabay.com

Tlukot srdce a nasměrování antény

„Trochu jako když slyšíte srdce kosmické lodi,“ potvrdili inženýři NASA spojení s Voyagerem na twitteru. Tento srdeční signál naznačuje, že Voyager 2 by mohl po přerušení komunikace opět naklonit anténu k Zemi./1/

NASA se nyní po náhodném odklonění antény sondy asi dva stupně od Země, které zapříčinilo ztrátu spojení, pokouší směrem k Voyageru poslat příkaz. Sonda by s příkazem měla svou anténu opět nasměrovat k Zemi. Podle Scientific American obvykle trvá asi 18,5 hodiny, než příkaz dosáhne Voyageru 2, a další 18,5 hodiny zabere, než Země přijme zpět přenos ze sondy. O jejím osudu tak budeme vědět až v následujících dnech./2/

Pokud se vynucené seřízení nezdaří, dle serveru Live Science se očekává, že Voyager 2 resetuje svou anténu do polohy směřující k Zemi během roku. Pravděpodobně by k tomu mělo dojít 15. října 2023 během jednoho z plánovaných automatických resetů.

Modrá planeta ban, Neptun

Bezmála půl století ve vesmíru

Voyager 2 a jeho dvojče Voyager 1 byly vyslány do vesmíru v srpnu a září 1977. Do mezihvězdného prostoru za naši Sluneční soustavu se jako první dostal Voyager 1 v srpnu 2012. Voyager 2 ho následoval v listopadu 2018.

Obě sondy mají v současnosti dostatek energie a paliva, aby vydržely putovat vesmírem minimálně do roku 2025. Obě přitom nesou kopie slavné zlaté desky Voyager – oboustranné sbírky písní a zvuků, které představuje přírodní a hudební dědictví Země. Nesou i hudební přehrávač s obrázkovými instrukcemi a mapou polohy Země pro mimozemšťany. Pokud víme, zvukovým signálem však zatím těší pouze nás na Zemi, nyní nečekaně, o to víc.

O ČLÁNKU: NASA ve vesmíru zaznamenala „srdeční rytmus“. Zvukový signál vyslala nečekaně sonda Voyager

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

NASA ve vesmíru zaznamenala „srdeční rytmus“. Zvukový signál vyslala nečekaně sonda Voyager

,

V současnosti se nachází za okrajem Sluneční soustavy, asi 19,9 miliard kilometrů od Země. Přesto se se sondou Voyager 2 podařilo v úterý 1. srpna 2023 k překvapení a radosti expertů NASA obnovit po dvou týdnech spojení. O obnoveném přenosu signálu s mezihvězdným cestovatelem informovali na twitterovém účtu NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Internet: /1/ Twitter NASA JPL, /2/ ScientificAmerican.com, /3/ LiveScience.com, /4/ BBC.com, /5/ NASA.gov

Vesmír test ban 820

VESMÍR

Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice, se kterými můžeme objevovat Slunce, planety naší sluneční soustavy, blízké i vzdálené vesmírné objekty. Anebo také můžeme sledovat, aktuální dění na Zemi…


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *