Přeskočit na obsah

Obrovská panda má škytavku, ale obrovskou! Nové video čínského medvěda je zaručeně pravé. A zaručeně pobaví

Zatímco celý svět zkoumá, zda je medvěd malajský v zoologické zahradě Chang-čou ve východní Číně skutečný, nebo zda jde o člověka v převleku, medvěd panda v západočínské provincii Sečuán (S’-čchuan) má zcela jiné starosti. I zdánlivě spokojený život v největší pandí rezervaci světa mohou narušit takové nepříjemnosti jako škytavka.

Panda velká

Ilustrační foto: Panda velká, zdroj: Pixabay.com

Jak škytá panda velká?

Panda velká (Ailuropoda melanoleuca), symbol ochrany přírody a jeden z nejoblíbenějších savců, v současnosti žije jen v několika izolovaných horských oblastech střední Číny. Doma je i v legendární rezervaci Wolong Panda Reserve. Ta slouží i jako největší chovatelské centrum pro pandy velké, kde probíhá chov, reprodukce, krmení, výcvik i vědecké zkoumání pand velkých. Je otevřené pro dobrovolníky a návštěvníky, kterým se čas od času může naskytnout vzácný pohled na škytající pandu. Právě takový pohled zachycuje video, které obletělo svět. Video se škytající pandou zaznamenala i BBC./1/

Video YouTube: Škytající panda v rezervaci Wolong

Bambus, bambus a zase bambus

Panda velká obývá horské lesy mírného pásu s hustými porosty bambusu, aby více než polovinu dne včetně noci trávila jeho konzumací. Bambus tvoří až 99 procent potravy pandy. Jedna panda za den dokáže zkonzumovat 9 až 14 kilogramů bambusu.

Potravní závislost na bambusu je také jednou z hrozeb pro pandy, protože výraznými zásahy člověka do biotopu tito pestře zbarvení medvědi přicházejí o zdroj potravy. Další hrozbou je i pytláctví nebo přírodní katastrofy jako zemětřesení.

„Pandy se v některých oblastech setkávaly se zemětřesením i v minulosti, ovšem díky vyšší stabilitě původních nenarušených biotopů a podstatně rozsáhlejšímu areálu rozšíření nebyly následky přírodních pohrom zřejmě tak výrazné jako v současnosti,“ referuje časopis Ochrana přírody. Například zemětřesení o síle osmi stupňů Richterovy stupnice v květnu 2008, nejsilnější zemětřesení v Číně za posledních šedesát let, způsobilo i výrazné narušení ekosystémů./2/

Vědci zjistili, že v S-čchuanu a na jižním okraji Kan-su bylo zasaženo asi 53 % biotopů a 67 % populace pandy velké. Ve vzdálenosti asi 50 km od epicentra zemětřesení bylo kriticky postiženo 29 % biotopů a 44 % populace. Nejintenzivněji bylo poškozeno prostředí pandy velké v pohořích Min-šan a Čchiung-chaj, kde se vyskytují nejpočetnější populace a nejrozsáhlejší zbytky nedotčených stanovišť pandy. Ušetřena nezůstala ani přírodní rezervace Wolong, kde dokonce jeden medvěd při katastrofě uhynul./2,3/ Nakonec je proti zemětřesení taková škytavka ve Wolongu opravdu jenom legrace.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Obrovská panda má škytavku, ale obrovskou! Nové video čínského medvěda je zaručeně pravé. A zaručeně pobaví

,

Zatímco celý svět zkoumá, zda je medvěd malajský v zoologické zahradě Chang-čou ve východní Číně skutečný, nebo zda jde o člověka v převleku, medvěd panda v západočínské provincii Sečuán (S’-čchuan) má zcela jiné starosti. I zdánlivě spokojený život v největší pandí rezervaci světa mohou narušit takové nepříjemnosti jako škytavka.

Internet: /1/ BBC.com, /2/ OchranaPřírody.cz, /3/ ResearchGate.net, /4/ ChinaDiscovery.com

Drozd, ptáci test, ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *