Přeskočit na obsah

Masožravec nepohrdne ani zelení. Vyberte ty správné rostliny pro kočky!

Obecně se rostliny pro kočky označují jako kočičí tráva. Může to být třeba zelená pšenice nebo mladý ječmen, které kočka bude s chutí okusovat. Zelená kočičí zábava je pro kočky dokonce přínosná. Zeleň napomáhá kočkám očistě zažívacího traktu a lepšímu trávení. Proto se naši domácí mazlíčci také s oblibou pouštějí i do listů pokojovek, jenže řada z nich je pro ně jedovatá. Jako kočičí tráva poslouží jen pár vybraných pokojových rostlin. Všechny tyto rostliny potěší jak kočky, tak člověka. Jsou totiž atraktivní i na pohled, třeba šáchor.

Šáchor: Tráva pro kočky i designová pokojovka
Foto: Šáchor jako tráva pro kočky i designová pokojovka, zdroj: Pixabay.com

Rostliny pro kočky

Naprosto ideální pokojovka pro kočky je šáchor střídavolistý, tzv. kočičí ocas, následovaný rostlinou označovanou jako Gooliwoog, česky kalísie vonná neboli domácí ženšen. Jako kočičí tráva se však dá označit i nenáročný elegán zelenec, nejlepší přírodní čistička vzduchu.

Šáchor: Hvězda mezi rostlinami pro kočky

Šáchor střídavolistý (Cyperus zumula) se sice označuje jako papyrus, ovšem jde o jinou rostlinu, příbuzný druh. Pravý papyrus, lat. Cyperus papyrus, ze kterého staří Egypťané vyráběli papír, má jemnější listy. Šáchor střídavolistý pochází z Madagaskaru, kde roste na březích řek podobně jako u nás rákos. Šáchor v přírodě dorůstá až do výšky několika metrů, zatímco pokojové rostliny mají výšku podstatně menší. I tak však zaujmou vláknitými, deštníkově rozvětvenými listy, které vyrůstají jako listové růžice na koncích stonků s délkou kolem 60 až 80 centimetrů.

Šáchor střídavolistý
Foto: Šáchor střídavolistý (Cyperus zumula), zdroj: Pixabay.com

Designová pokojovka, než se do ní pustí kočky…

Šáchor střídavolistý září svěže zelenou barvou, kvete jen drobnými bílými kvítky. Je to rostlina okrasná svými listy, které tvarem i texturou připomínají palmu. Na kočky fungují jako velké lákadlo. Jsou pro ně bezpečnou a zdravou pochoutkou, jen je třeba počítat s tím, že reprezentativní vzhled rostliny v kočičí domácnosti vydrží jen velmi krátce. Než se do ní pustí kočky…

Kalísie: Domácí ženšen v tónech fialové

Kalísii se pro její léčivé účinky přizdívá také domácí ženšen. Říká se jí také zlatý nebo Venušin vlas. Je prospěšná i zvířatům. Kalísie vonná (Callisia repens) nachází uplatnění jako doplněk stravy pro domácí mazlíčky, nejenom pro kočky, ale také pro králíky, morčata, ptáky, plazi nebo želvy.

Video YouTube: Gooliwoog, Callisia repens

Krásná a léčivá kalísie

Kalísie vonná, známá také jako tzv. Gooliwoog (Basket Plant), má podporovat imunitní systém nebo činnost štítné žlázy. To platí pro zvířata i pro člověka. Charakterizuje ji přitom půvabný vzhled, který připomíná známější voděnku. Tvoří ho záplava drobných listů s nafialovělými výhonky. Čím starší, tím intenzivnější je nádech fialové. Rostlina je však k dostání i v barevnějších nafialovělých či narůžovělých variacích.

Kalísie vonná pochází z tropických pralesů latinské Ameriky, kde vytváří husté koberce jako podrost stromů. Jako pokojová rostlina se bude vyjímat zvláště v závěsných nádobách. Podobně jako šáchor i kalísie má ráda vlhko. Suchý vzduch rostlině nesvědčí, ale přelití může vést k zahnívání kořenů. Zcela jinak je tomu v případě suchomilné šanty kočičí, původně středomořská bylinka se i u nás pěstuje na zahrádkách, jako léčivka a kočičí potěšení…

Zelenec: Obyčejná neobyčejná pokojovka

Pod označením zelenec najdeme více než dvě stovky druhů oddenkatých vytrvalých rostlin z čeledi chřestovité. Nejoblíbenější pokojovkou je z nich zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum) neboli falangium, který se však dá označit také jako kočičí kráva.

Více než ozdoba

Kopinatě čárkované listy zelence nejsou jen ozdobou interiéru. Nejenže se uplatní jako kočičí pamlsek, prospěšný kočkám pro zdravé trávení, fungují také jako přírodní čistička vzduchu. Dle výzkumu NASA zelenec mezi ostatními rostlinami svými čistícími schopnostmi vyniká. Ze vzduchu dokáže odfiltrovat oxid uhelnatý, ale také aceton, amoniak, benzen nebo formaldehyd. Pohltí z okolí až 80 % mikrobů a účinně se tak stará o zdravé ovzduší v domácnosti. To ocení všichni její obyvatelé, ti dvounozí i jejich kočky.

Rostliny pro kočky

Foto: Rostliny pro kočky, zdroj: Pixabay.com

Masožravec nepohrdne ani zelení. Vyberte ty správné rostliny pro kočky!

O článku, zdroje a další informace

Masožravec nepohrdne ani zelení. Vyberte ty správné rostliny pro kočky!

,

Rostliny pro kočky se běžně označují jako kočičí tráva. Může to být třeba zelená pšenice. Zelená zábava je pro kočky dokonce přínosná. Proto se také s oblibou pouštějí i do listů pokojovek, jenže ty pro kočky bývají jedovaté. Jako kočičí tráva poslouží jen pár pokojových rostlin. Potěší jak kočky, tak člověka. Jsou totiž atraktivní i na pohled.

Internet: Spektrumzdraví.cz, ukocouradoma.cz, iFauna.cz, Českéstavby.cz, Důmazahrada.cz, NASA.gov

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *