Přeskočit na obsah

V Zoo Praha se zabydluje nová samice psa pralesního

  • od

Sbližování nově spojeného páru psů pralesních mohou právě v těchto dnech sledovat návštěvníci Zoo Praha. Bezmála dvouletá fena přicestovala z francouzské Zoo Amiens loni v listopadu a nyní se seznamuje s o tři roky starším psem, se kterým utvořila chovný pár.

Samice psa pralesního Zoo Praha

Foto: Samice psa pralesního, zdroj: Petr Hamerník, Zoo Praha

Bohatá Francouzka

„Francouzská samice psa pralesního byla vybrána koordinátorem Evropského chovného programu (EEP) jako vhodná partnerka samce z našeho odchovu. Případná mláďata by obohatila evropský chov, protože samotný samec je také velmi geneticky cenný a nepříbuzný ostatním psům pralesním na kontinentě, jeho otec k nám přišel až z Japonska. Doufáme tedy, že se letos dočkáme mláďat,“ nastiňuje plány kurátor savců Pavel Brandl.

Pes pralesní je středně velká psovitá šelma obývající území Střední a Jižní Ameriky od Panamy až po Peru, Brazílii a Paraguay. V jeho původní domovině jej ohrožuje především rozšiřování zemědělské půdy způsobující ztrátu nedotčeného habitatu, nedostatek kořisti v důsledku nelegálního lovu a v neposlední řadě zvýšené riziko nákazy smrtelnými chorobami od domácích psů. Z těchto důvodů je řazen na Červeném seznamu IUCN do kategorie téměř ohroženého druhu.

Pes pralesní v Zoo Praha

První zvířata přišla do Zoo Praha v roce 1988 a dosud se zde podařilo odchovat více než padesát štěňat. Chov těchto psovitých šelem je přitom dnes v zoologických zahradách spíše výjimečný i proto, že při odchovu mláďat jsou psi velmi citliví na jakékoliv vyrušování.

„Sbližování obou zvířat proběhlo bezproblémově. Samice si nejprve sama prošla a označkovala výběh. Není bez zajímavosti, že tak učinila při stání na předních nohou v takzvané stojce, aby značku umístila co nejvýše. Samec to poté zase přeznačkoval a o fenu ihned začal projevovat zájem. Nyní všude chodí spolu, dokonce i spí přituleni v noře,“ popisuje první společné dny páru vrchní chovatelka malých savců Denisa Zběhlíková.

Návštěvníci Zoo Praha si psy pralesní mohou prohlédnout v areálu malých amerických šelem nedaleko výběhu ledních medvědů. Bedlivý pozorovatel rozliší od sebe obě šelmy nejen díky drobnějšímu vzezření samice, ale prozradí ji také její tmavší srst, která je vlastní spíše mláďatům. O tři roky starší samec je již světlejšího zbarvení typického pro dospělce.

Alena Maděrová, Zoo Praha

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *