Nejprve se vejce v hnízdě začala hýbat, aby se z nich posléze prodrala na svět vzácná mláďata. Z třinácti vajec byla oplodněná čtyři. Jedno z mláďat uhynulo hned po narození, takže se v Zoo Jihlava nyní radují z trojice nových přírůstků aligátora čínského. Pokud se tento odchov podaří, bude mít celosvětový význam.
Kritický týden
Aligátora čínského (lat. Alligator sinensis) najdete jenom ve dvou českých zoologických zahradách, v celé Evropě ho chová jen jedenáct institucí, jak upozorňují na Facebooku Zoo Jihlava, kde o přírůstcích nadšeně informují./2/
Rozmnožit tohoto kriticky ohroženého plaza přitom není dle chovatelů vůbec jednoduché, nyní si tedy v Jihlavě hlavně přejí, aby se čerstvě vylíhnutým aligátorům na světě líbilo. „Nejvíce kritický je první týden. Musíme jen doufat, že se mláďata správně rozežerou,“ vysvětlil v tiskové zprávě ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák./3/
Přírodní inkubátor i zimní spánek
Aligátor čínský je s délkou kolem sto padesáti centimetrů a hmotností asi čtyřicet kilogramů oproti druhému zástupci druhu aligátorovi severoamerickému menší. Vyniká však svou silnou kůží, která je obrněná i v oblasti břicha, což se u krokodýlů zpravidla nevidí. Zatímco dříve pokrýval rozsáhlé území východní Číny, dnes je ve volné přírodě odhadem asi dvě stě posledních jedinců.
Rozmnožování v zoo je přitom dle vyjádření Zoo Jihlava tak trochu alchymie. Již jenom proto, že pozoruhodní obrnění predátoři potřebují zimní odpočinek při teplotách kolem dvanácti až patnácti stupňů.
Samice po období zimního klidu a následného jarního páření klade vejce do hnízda, které si připravuje z listí a větviček fungujících jako přírodní inkubátor. Všechna vejce přitom nemusí být ani oplodněná, jak dokazuje letošní snůška. Postarala se o ni samice, která se do zoo Jihlava dostala hned s počátkem chovu v roce 2017. Její partner, samec z japonské zoo, se do Jihlavy dostal o rok později. Jenom to, že zoo pár aligátorů získala, je velkým úspěchem. Letos ho mohou v Jihlavě znásobit. Nezbývá, než malým aligátorům držet pěsti.
Zoo Jihlava
Zoo Jihlava je rozlohou menší, přesto tady návštěvníci navštíví pět kontinentu a uvidí přes 200 druhů exotických zvířat. K těm nejzajímavějším expozicím patří Tropický pavilon, zvaný Zoo pěti kontinentů.
V Tropickém pavilonu Zoo Jihlava návštěvníci procházejí bujným porostem tropických deštných pralesů po chodníčku vinoucím se břehem řeky, který jako by vysekal Indiana Jones. Jsou tady tůně plné ryb, želv nebo krokodýlů, terária s ještěry a hady včetně největšího hada světa anakondy velké, a to v bezprostřední blízkosti návštěvníků. V korunách tropických rostlin, mezi kterými nechybí ani banánovník, zázvor, papája nebo vanilka, se zase dají s trochou štěstí vidět třeba malé opičky lvíčci zlatí.
Za návštěvu však v Zoo Jihlava stojí i další expozice, mj. zajímavá expozice vlků, také expozice medvědů malajských Malay medan, expozice Himalay, Shetlandské ostrovy, africká vesnice v poušti Matongo, africká savana, ve které se tyčí žirafy, dále jihoamerická Hacienda Escondido, asijský parčík Hokkaido, asijský pavilon pro gibony a babirusy, australská farma s nočními zvířaty jako klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní anebo vakoveverka létavá, s výběhem pro ovce a jezírkem s černými labutěmi. Nechybí tady ani pavilony šelem. Tzv. Dům koček v Zoo Jihlava obývají skutečně jenom kočkovité šelmy, ty velké jako tygr sumaterský, ale i ty malé, jako například serval, margay či kočka arabská.
O ČLÁNKU: Světový úspěch jihlavské zoo. Poznáte, co se to tady právě vyklubalo z vajec?
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Světový úspěch jihlavské zoo. Poznáte, co se to tady právě vyklubalo z vajec?
Nejprve se vejce v hnízdě začala hýbat, aby se z nich posléze prodrala na svět vzácná mláďata. Z třinácti vajec byla oplodněná čtyři. Jedno z mláďat uhynulo hned po narození, takže se v Zoo Jihlava nyní radují z trojice nových přírůstků aligátora čínského. Pokud se tento odchov podaří, bude mít celosvětový význam.
Internet: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Facebook Zoo Jihlava, /3/ Jihlavsky.Denik.cz, /4/ Jihlavske-listy.cz
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Zářivý prvoodchov v Zoo Brno: Tropická ještěrka dasie smaragdová
V celé Evropě ji chová jen Zoo Brno. Nyní se tam kriticky ohrožená duhovka rozmnožila
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Etika biobankingu v záchraně druhů
Každý přemýšlí, většinou až moc. Psychiatr nabízí jednoduchý trik, jak se zatěžujících myšlenek zbavit
Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…