Přeskočit na obsah

Světový úspěch jihlavské zoo. Poznáte, co se to tady právě vyklubalo z vajec?

Nejprve se vejce v hnízdě začala hýbat, aby se z nich posléze prodrala na svět vzácná mláďata. Z třinácti vajec byla oplodněná čtyři. Jedno z mláďat uhynulo hned po narození, takže se v Zoo Jihlava nyní radují z trojice nových přírůstků aligátora čínského. Pokud se tento odchov podaří, bude mít celosvětový význam.

Malí aligátoři v zoo

Malí aligátoři čínští, zdroj: Daniela Oberreiterová, Zoo Jihlava

Kritický týden

Aligátora čínského (lat. Alligator sinensis) najdete jenom ve dvou českých zoologických zahradách, v celé Evropě ho chová jen jedenáct institucí, jak upozorňují na Facebooku Zoo Jihlava, kde o přírůstcích nadšeně informují./2/

Rozmnožit tohoto kriticky ohroženého plaza přitom není dle chovatelů vůbec jednoduché, nyní si tedy v Jihlavě hlavně přejí, aby se čerstvě vylíhnutým aligátorům na světě líbilo. „Nejvíce kritický je první týden. Musíme jen doufat, že se mláďata správně rozežerou,“ vysvětlil v tiskové zprávě ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák./3/

Přírodní inkubátor i zimní spánek

Aligátor čínský je s délkou kolem sto padesáti centimetrů a hmotností asi čtyřicet kilogramů oproti druhému zástupci druhu aligátorovi severoamerickému menší. Vyniká však svou silnou kůží, která je obrněná i v oblasti břicha, což se u krokodýlů zpravidla nevidí. Zatímco dříve pokrýval rozsáhlé území východní Číny, dnes je ve volné přírodě odhadem asi dvě stě posledních jedinců.

Rozmnožování v zoo je přitom dle vyjádření Zoo Jihlava tak trochu alchymie. Již jenom proto, že pozoruhodní obrnění predátoři potřebují zimní odpočinek při teplotách kolem dvanácti až patnácti stupňů.

Samice po období zimního klidu a následného jarního páření klade vejce do hnízda, které si připravuje z listí a větviček fungujících jako přírodní inkubátor. Všechna vejce přitom nemusí být ani oplodněná, jak dokazuje letošní snůška. Postarala se o ni samice, která se do zoo Jihlava dostala hned s počátkem chovu v roce 2017. Její partner, samec z japonské zoo, se do Jihlavy dostal o rok později. Jenom to, že zoo pár aligátorů získala, je velkým úspěchem. Letos ho mohou v Jihlavě znásobit. Nezbývá, než malým aligátorům držet pěsti.

Ksukol ban 820

Zoo Jihlava

Zoo Jihlava je rozlohou menší, přesto tady návštěvníci navštíví pět kontinentu a uvidí přes 200 druhů exotických zvířat. K těm nejzajímavějším expozicím patří Tropický pavilon, zvaný Zoo pěti kontinentů.

V Tropickém pavilonu Zoo Jihlava návštěvníci procházejí bujným porostem tropických deštných pralesů po chodníčku vinoucím se břehem řeky, který jako by vysekal Indiana Jones. Jsou tady tůně plné ryb, želv nebo krokodýlů, terária s ještěry a hady včetně největšího hada světa anakondy velké, a to v bezprostřední blízkosti návštěvníků. V korunách tropických rostlin, mezi kterými nechybí ani banánovník, zázvor, papája nebo vanilka, se zase dají s trochou štěstí vidět třeba malé opičky lvíčci zlatí.

Za návštěvu však v Zoo Jihlava stojí i další expozice, mj. zajímavá expozice vlků, také expozice medvědů malajských Malay medan, expozice Himalay, Shetlandské ostrovy, africká vesnice v poušti Matongo, africká savana, ve které se tyčí žirafy, dále jihoamerická Hacienda Escondido, asijský parčík Hokkaido, asijský pavilon pro gibony a babirusy, australská farma s nočními zvířaty jako klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní anebo vakoveverka létavá, s výběhem pro ovce a jezírkem s černými labutěmi. Nechybí tady ani pavilony šelem. Tzv. Dům koček v Zoo Jihlava obývají skutečně jenom kočkovité šelmy, ty velké jako tygr sumaterský, ale i ty malé, jako například serval, margay či kočka arabská.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Světový úspěch jihlavské zoo. Poznáte, co se to tady právě vyklubalo z vajec?

,

Nejprve se vejce v hnízdě začala hýbat, aby se z nich posléze prodrala na svět vzácná mláďata. Z třinácti vajec byla oplodněná čtyři. Jedno z mláďat uhynulo hned po narození, takže se v Zoo Jihlava nyní radují z trojice nových přírůstků aligátora čínského. Pokud se tento odchov podaří, bude mít celosvětový význam.

Internet: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Facebook Zoo Jihlava, /3/ Jihlavsky.Denik.cz, /4/ Jihlavske-listy.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *