Přeskočit na obsah

Sysli ze Zoo Hluboká se stěhují do Strakonic

  • od
Sysel v trávě

Ilustrační foto: Sysel v trávě, zdroj: Pixabay.com

Přesně 36 syslů bylo dnes vypuštěno na letišti ve Strakonicích. Pocházejí z odchovů v Zoo Hluboká a záchranné stanice Rozovy a měli by oživit zdejší skomírající populaci tohoto vzácného hlodavce.
Akce je součástí záchranného programu, který pro sysla před více než patnácti lety připravila a koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. V celé České republice totiž žije zhruba jen 6000 syslů.

Hledá se sysel

„Letiště ve Strakonicích je jedním z pouhých 40 míst v České republice, kde se sysel obecný vyskytuje. V posledních letech jsme tu ale zaznamenali velký úbytek zvířat, pravděpodobně kvůli silným přívalovým dešťům. Zatímco v roce 2018 tu žilo odhadem 150 syslů, letos na jaře jsme pozorovali jediného,“ vysvětluje Lenka Čolobentičová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Příklad sysla názorně ilustruje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech byl označován za škůdce. Kvůli změnám v zemědělském hospodaření ale z naší krajiny téměř vymizel. Syslové doplatili na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkou travou a používání chemických prostředků. Nyní je sysel kriticky ohroženým druhem, pomoci přežít by mu měl právě záchranný program,“ říká František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Syslové ze Strakonic

„Sysly jsme měli ve Strakonicích vypouštět už vloni, ale museli jsme akci odložit. V přípravné fázi se tehdy v chovech nepodařilo nachytat dostatečné množství zvířat. V letošním roce je situace mnohem příznivější. Odchovy se daří a mohou tak pomoci posilovat syslí populace ve volné přírodě,“ doplňuje Markéta Jariabková ze Zoo Hluboká.

„Sysli se vypouštějí především na místech, kde sice jsou vhodné podmínky, ale z nějakého důvodu počet zvířat klesá. To je i případ strakonického letiště. Právě některá sportovní letiště jsou totiž pro sysly vhodným prostředím – je tu nízká tráva, nepobíhají kočky, zvířata tu mají klid. To, jak se tady syslům daří, budeme samozřejmě nadále sledovat,“ dodává Jan Matějů z Muzea Karlovy Vary, jeden z autorů záchranného programu.

Záchranné programy pomáhají v naší krajině udržet vzácné druhy rostlin a živočichů. Nyní jich máme již třináct a chystáme další. Díky nim se podařilo zachránit pro naši přírodu hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty užovek stromových. Prospívají ale i jiným druhům. Často totiž spočívají v podpoře šetrného hospodaření, které zlepšuje podmínky i pro jiné rostliny a živočichy,“ uzavírá František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *