Přeskočit na obsah

Mimořádný úspěch hlásí ze Zoo Zlín: Odchovávají tady mláďata bizarních ptáků, jako nikde jinde na světě

V Zoo Zlín mají obrovský důvod k oslavám, letos se tady již potřetí podařilo odchovat mládě největšího asijského zoborožce, vzácného dvojzoborožce indického. Zoologická zahrada v okolí zámku Lešná je tak jedinou institucí na světě, která tato zvířata pravidelně odchovává. Problematický přitom není jenom odchov mláďat, ale i sestavení chovného páru, které je podmínkou k úspěšnému rozmnožování.

Dvojzoborožec indický

Foto: Dvojzoborožec indický, zdroj: Zoo Zlín

Monogamní a velmi inteligentní ptáci

„Zoborožci jsou monogamní a velmi inteligentní ptáci, ve volné přírodě si svého partnera na celý život vybírají z několika desítek jedinců. Takový výběr v zoologických zahradách přirozeně nejde poskytnout, takže sestavit dohromady kompatibilní pár může být běh na velmi dlouhou trať. Často se totiž u nich vyskytuje vnitropárová agrese, která může skončit až zraněním jednoho z ptáků,“ přibližuje na webu Zoo Zlín zoolog Václav Štraub./1/

Ve Zlíně měli velké štěstí hned v roce 2010, kdy tady začali dvojzoborožce indického, známého také pod názvem dvojzoborožec žlutozobý (lat. Buceros bicornis), chovat. Sestavení chovného páru se podařilo hned napoprvé. Důkazem bylo první oplozené vejce, kterého se dočkali již v roce 2014. V roce 2018 se pak dostavil i nevídaný úspěch v podobě prvního odchovaného mláděte, podruhé se to povedlo v roce 2020. 

Aktuálně již dvě zlínská mláďata dělají radost v zoologických zahradách v Portugalsku a v Singapuru. A v Lešné se těší ze třetího vzácného mláděte bizarního ptáka se zobákem, který připomíná nosorožce.

Malý zázrak

1. února 2023 se v Zoo Zlín vylíhla samička, kterou chovatelé pojmenovali Tasanne (v překladu z thajštiny to znamená Malý zázrak). V roce 2023 si tak na své konto ve Zlíně připsali již třetí odchov dvojzoborožce, ale i světový unikát v podobě tzv. asistovaného odchovu.

Samice byla s mládětem celou dobu v dutině stromu tak, jak tomu bývá v přírodě. Mohutný pták si vyhlédne prostornou dutinu, kde se usadí samice, aby seděla na vejcích. Samec ji doslova zazdí. Ponechá jen malou škvíru, kterou po celou dobu hnízdění krmí samici a později i mláďata.
Chovatelé ve Zlíně však mládě z dutiny pravidelně odebírali pro krmení a hned zase vraceli zpátky k samici. Nic podobného v žádné jiné zoo na světě nikdy nerealizovali. Ve Zlíně se na to také připravovali několikaletým tréningem chovného páru. Jak uvedl zoolog Václav Štraub, byla přitom nebytná dobrá komunikace s oběma ptačími rodiči. A v té se zlínští chovatelé osvědčili./1/

ksukol ban

Zoborožci v Zoo Zlín

Zlínská zoo patří mezi významné chovatele zoborožců. V kolekci má hned 11 druhů, z toho 6 druhů se tady již podařilo rozmnožit. „Zoborožci patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Velmi často to znamená roky a roky úsilí. Jsem skutečně pyšný na náš tým chovatelů, kteří nejenom u zoborožců dosahují skvělých úspěchů,“ vyzdvihl práci chovatelů ředitel Zoo Zlín Roman Horský./1/

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Mimořádný chovatelský úspěch hlásí ze Zoo Zlín: Odchovávají tady mláďata jako nikde jinde na světě

,

V Zoo Zlín mají obrovský důvod k oslavám, letos se tady již potřetí podařilo odchovat mládě největšího asijského zoborožce, vzácného dvojzoborožce indického. Zoologická zahrada v okolí zámku Lešná je tak jedinou institucí na světě, která tato zvířata pravidelně odchovává. Problematický přitom není jenom odchov mláďat, ale i sestavení chovného páru, které je podmínkou k úspěšnému rozmnožování.

Internet: /1,2/ ZooZlín.cz, /3/ ZooPraha.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *