Přeskočit na obsah

Ve Vohančicích na Brněnsku o víkendu sázeli stromy. Ten tisící zasadil prezident Pavel

Téměř 170 stromů, které mají přispět k obnově krajiny, zasadili o víkendu dobrovolníci z Vohančic na Brněnsku spolu s odborníky Nadace Partnerství. Proměna obce, která dříve trpěla erozí půdy, začala již v roce 2018 a zabírá plochu o velikosti 35 hektarů. Celkem tady zasadili již tisíc stromů, ten tisící zasadil prezident Petr Pavel.

Lípa

Ilustrační foto: Lípa, zdroj: Pixabay.com

Sázení stromů jako společenská akce

Uplynulý víkend se ve Vohančicích, obci v kotlině sužované přívalovými dešti a bahnem z okolních polí, nesl ve znamení sázení stromů.

Malá obec je svou mimořádnou aktivitou, kdy se sázení účastí většina z asi dvou set obyvatel, velkou inspirací ostatním. K akci se i proto také přidal prezidentský pár, aby prezident Petr Pavel spolu s manželkou Evou zasadil lípu.

„Dnes sázíme stromy jako příklad jejich návratu do krajiny mimo tradiční lesy. Naši předci nepoškozovali přírodu tak jako my a ona tak nepodléhala erozi. My tady dnes plníme několik účelů, jeden je vrátit krajinu do původní podoby, což přitáhne zpátky zvěř a zadrží vodu tam, kde by měl zůstat. Zároveň dnešní setkání přivádí lidi k aktivitě, k trávení společného času a přitom dělání něčeho užitečného,” uvedl k akci v tiskové zprávě prezident Pavel./1/

Obec nejprve vykoupila pozemky, na kterých se povětšinou pěstovala řepka a kukuřice. Začali výsadbou protierozních travin, následně se pustili do výsadby aleje, sadů a stromořadí, která je jedním z klíčových protierozních opatření. „Vybudovali jsme valy, které zadržují vodu z lesů, velké zemědělské lány rozdělila síť obnovených polních cest,“ popisuje dle ČTK starosta Vohančic Petr Blahák s tím, že účast při sázení je vždy hojná. „Je to taková společenská akce,“ přibližuje starosta. Obec chce přitom do pěti let vysázet dalších tisíc stromů./2/

Zasadit strom není potíž

„Největší potíž není vysadit strom, ale udržet ho při životě následující roky. Potřebuje pravidelnou zálivku, na jaře prořezat, přihnojit, někdy je nutné nahradit odumřelý stromy novým. Péče stojí opravdu hodně peněz a úsilí. Letos v létě, kdy zde šest týdnů nepršelo, nás jen zálivka přišla na 150 000 korun za měsíc. Několik stromů se přesto nepodařilo zachránit,“ objasňuje starosta./2,3/

Protierozní opatření za pět let vyšly už na desítky milionů korun. Přispěli soukromí podporovatelé nebo různé dotační programy. Několik výsadeb zaplatily peníze z Nadace Partnerství. „Vohančice jsou premiantem iniciativy Sázíme budoucnost, která podporuje sázení stromů pro zdravější krajinu a odolnější města. Ačkoliv mají přibližně 200 obyvatel, za každého svého obyvatele už vysadili hned pět stromů, více jak třetinu z nich díky Nadaci Partnerství. Navíc stromy nejen vysazují, ale přímo ukázkově se o ně starají. Mohou být inspirací pro mnoho dalších obcí,“ řekl ředitel nadace Petr Kazda./4/

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Ve Vohančicích na Brněnsku o víkendu sázeli stromy. Ten tisící zasadil prezident Pavel

,

Téměř 170 stromů, které mají přispět k obnově krajiny, zasadili o víkendu dobrovolníci z Vohančic na Brněnsku spolu s odborníky Nadace Partnerství. Proměna obce, která dříve trpěla erozí půdy, začala již v roce 2018 a zabírá plochu o velikosti 35 hektarů. Celkem tady zasadili již tisíc stromů, ten tisící zasadil prezident Petr Pavel.

Internet: /1/ Hrad.cz, /2/ ČeskéNoviny.cz, /3/ ekolist.cz, /4/ NadacePartnerství.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *