
Foto: Lev v Tanzanii, zdroj: Jaroslav Hyjanek, Safari park
Tým odborníků z Česka a Tanzanie označil v tamějším národním parku Mkomazi trojici lvů telemetrickými obojky. Data, která budou přístroje pravidelně poskytovat, pomohou ochráncům přírody poznat způsob života lvů, předcházet jejich konfliktům s lidmi a chránit je. Projekt je dalším krokem v rámci dlouhodobé spolupráce mezi safari parkem a NP Mkomazi, který povede k ochraně populací tamějších zvířat i celého prostředí.
Jak se hlídají lvi?
„Počátek projektu byl nesmírně úspěšný. Ve velmi nepřehledném terénu jsme během krátké doby zvládli najít a obojky vybavit tři lvy. Kolegové z Tanzanie ještě v nejbližší doby označí další dvě zvířata,“ popisuje Jaroslav Hyjánek, který vedl tým expertů ze Safari Parku Dvůr Králové a Výzkumného institutu ochrany genofondů (VIOG). Pětici obojků financoval Ministerstvo životního prostředí ČR a safari park.
„Data zaslaná obojky nám vytvoří dokonalý obrázek o pohybu sledovaných jedinců, což přispěje k poznání lví populace v Mkomazi a předcházení konfliktů lvů s lidmi,“ doplňuje Jaroslav Hyjánek. V oblasti Mkomazi žije podle odhadů asi 35 lvů v několika skupinách. Odborníci označili zvířata – dva samce a jednu samici – z více skupin tak, aby získané informace co nejvíce popisovaly realitu celé populace. Jde o druhé značení lvů v Mkomazi. To první proběhlo před čtyřmi lety.
Samotný odchyt lvů pro značení byl náročný. Skupiny odborníků opouštěly základní tábor už ve dvě ráno. „Pouštěli jsme lvům hlasy teritoriálních samců lvů i jejich přirozené kořisti, zraněného prasete bradavičnatého. S rozedněním kolem šesté ráno jsme pak hledali zvířata v terénu, přičemž hledání či opatřování obojky standardně pokračovalo až do čtvrté či páté odpoledne. S trasováním pohybu významně pomáhali i místní kolegové pod vedením šéfa ochrany přírody Mkomazi Jacksona Lyimo,“ pokračuje Jaroslav Hyjánek. Navzdory velkému úsilí se v nejrozlehlejším sektoru parku, který přímo sousedí s keňským národním parkem Tsavo East, však lvy najít nepodařilo. „Tento úkol dokončí v nejbližší možné době naši afričtí partneři,“ uzavírá Jaroslav Hyjánek.
Během nasazování obojků odebíral spojený tým českých expertů ze Safari Parku Dvůr Králové, Výzkumného institutu ochrany genofondů a Národního parku Mkomazi také další biologické vzorky lvů, například jejich chlupy. Ty pomohou výzkumu genetiky keňsko-tanzanské populace lvů nebo k parazitárním analýzám.
Národní park Mkomazi a Safari park ve Dvoře Králové
Národní park Mkomazi pokrývá přes 3200 kilometrů čtverečních půdy na pomezí Keni a Tanzanie. S ohledem na sousedství s komplexem národních parků Tsavo East a Tsavo West jde o výjimečně důležité útočiště divoké přírody, ovšem i tady stále sílí tlak lidí a narůstají konflikty divokých zvířat s místními obyvateli.
Výzkum lvů v tomto parku přímo navazuje na další aktivity safari parku ve stejné oblasti v minulosti. V letech 2009 a 2016 safari park dopravil do Mkomazi čtyři nosorožce dvourohé východní, kteří se v Tanzanii už pravidelně rozmnožují. Návrat do Mkomazi je symbolický, protože právě z oblasti sousedního Tsavo získával nosorožce a další zvířata pro Dvůr Králové před více než půl stoletím Josef Vágner. Dvorští nosorožci se tak vrátili do země svých předků.
Projekty in situ, které pomáhají chránit přírodu a zvířata přímo v místech jejich přirozeného výskytu, podporuje každý, kdo safari park navštíví. Z každé prodané vstupenky putuje 5 korun na konto WILDLIFE, které je určené právě pro podporu záchranných projektů safari parku v Africe. Na tu lze přispět i zasláním libovolného příspěvku na konto 264350610/0300.
Zdroj: Safari park
TISKOVÁ ZPRÁVA
KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Nejen holubi a vrabci. V Bruselu v tisících poletují i tropičtí papoušci
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Bílí žraloci v zóně soumraku: Nová studie budí nové dohady o dění v hlubinách oceánu
Nádherný černý jaguár opět zdobí Zoo Zlín. Samice Yuna má nového společníka
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání
Má pigmenty, které jinde v přírodě neuvidíte. Temný plodožravý pták se po dlouhých 14 letech rozmnožil na Svatém kopečku
Miloučký příběh masožravých papoušků v Zoo Praha: Mláďata adoptovali jejich vlastní rodiče
Patří mezi největší a nejagresivnější hady světa. A konečně se rozmnožili v Zoo Ostrava
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Tajemství podzimu: Proč stromy na podzim mění barvu listů?
Cena za komunikaci změny klimatu v Česku za rok 2023 putuje expertům z AMO
Vědci se spletli. Nové výpočty upravují velikost Slunce a nutí k přehodnocení poznatků
Počasí ve městech má svá specifika. Na jeho modelování jsou potřeba superpočítače
Řasy na talíři: Stanou se jídlem budoucnosti? Anebo už jsou?
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Její jméno nevyslovíte. Říká se jí také bílá perla a stojí i čtvrt milionu korun. O jakou kočku jde?
Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
Pozná kočka svého člověka? Samozřejmě, že ano. Hlavní roli však nehraje zrak
Že kočky nesnáší vodu? Najdou se i takové kočky, které vodu milují. Sphynx Cooper je láskou k vodě známý po celém světě
