Téměř 170 stromů, které mají přispět k obnově krajiny, zasadili o víkendu dobrovolníci z Vohančic na Brněnsku spolu s odborníky Nadace Partnerství. Proměna obce, která dříve trpěla erozí půdy, začala již v roce 2018 a zabírá plochu o velikosti 35 hektarů. Celkem tady zasadili již tisíc stromů, ten tisící zasadil prezident Petr Pavel.

Ilustrační foto: Lípa, zdroj: Pixabay.com
Sázení stromů jako společenská akce
Uplynulý víkend se ve Vohančicích, obci v kotlině sužované přívalovými dešti a bahnem z okolních polí, nesl ve znamení sázení stromů.
Malá obec je svou mimořádnou aktivitou, kdy se sázení účastí většina z asi dvou set obyvatel, velkou inspirací ostatním. K akci se i proto také přidal prezidentský pár, aby prezident Petr Pavel spolu s manželkou Evou zasadil lípu.
„Dnes sázíme stromy jako příklad jejich návratu do krajiny mimo tradiční lesy. Naši předci nepoškozovali přírodu tak jako my a ona tak nepodléhala erozi. My tady dnes plníme několik účelů, jeden je vrátit krajinu do původní podoby, což přitáhne zpátky zvěř a zadrží vodu tam, kde by měl zůstat. Zároveň dnešní setkání přivádí lidi k aktivitě, k trávení společného času a přitom dělání něčeho užitečného,” uvedl k akci v tiskové zprávě prezident Pavel./1/
Obec nejprve vykoupila pozemky, na kterých se povětšinou pěstovala řepka a kukuřice. Začali výsadbou protierozních travin, následně se pustili do výsadby aleje, sadů a stromořadí, která je jedním z klíčových protierozních opatření. „Vybudovali jsme valy, které zadržují vodu z lesů, velké zemědělské lány rozdělila síť obnovených polních cest,“ popisuje dle ČTK starosta Vohančic Petr Blahák s tím, že účast při sázení je vždy hojná. „Je to taková společenská akce,“ přibližuje starosta. Obec chce přitom do pěti let vysázet dalších tisíc stromů./2/
Zasadit strom není potíž
„Největší potíž není vysadit strom, ale udržet ho při životě následující roky. Potřebuje pravidelnou zálivku, na jaře prořezat, přihnojit, někdy je nutné nahradit odumřelý stromy novým. Péče stojí opravdu hodně peněz a úsilí. Letos v létě, kdy zde šest týdnů nepršelo, nás jen zálivka přišla na 150 000 korun za měsíc. Několik stromů se přesto nepodařilo zachránit,“ objasňuje starosta./2,3/
Protierozní opatření za pět let vyšly už na desítky milionů korun. Přispěli soukromí podporovatelé nebo různé dotační programy. Několik výsadeb zaplatily peníze z Nadace Partnerství. „Vohančice jsou premiantem iniciativy Sázíme budoucnost, která podporuje sázení stromů pro zdravější krajinu a odolnější města. Ačkoliv mají přibližně 200 obyvatel, za každého svého obyvatele už vysadili hned pět stromů, více jak třetinu z nich díky Nadaci Partnerství. Navíc stromy nejen vysazují, ale přímo ukázkově se o ně starají. Mohou být inspirací pro mnoho dalších obcí,“ řekl ředitel nadace Petr Kazda./4/
O ČLÁNKU: Ve Vohančicích na Brněnsku o víkendu sázeli stromy. Ten tisící zasadil prezident Pavel
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Ve Vohančicích na Brněnsku o víkendu sázeli stromy. Ten tisící zasadil prezident Pavel
Téměř 170 stromů, které mají přispět k obnově krajiny, zasadili o víkendu dobrovolníci z Vohančic na Brněnsku spolu s odborníky Nadace Partnerství. Proměna obce, která dříve trpěla erozí půdy, začala již v roce 2018 a zabírá plochu o velikosti 35 hektarů. Celkem tady zasadili již tisíc stromů, ten tisící zasadil prezident Petr Pavel.
Internet: /1/ Hrad.cz, /2/ ČeskéNoviny.cz, /3/ ekolist.cz, /4/ NadacePartnerství.cz

ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Nejen holubi a vrabci. V Bruselu v tisících poletují i tropičtí papoušci
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Bílí žraloci v zóně soumraku: Nová studie budí nové dohady o dění v hlubinách oceánu
Nádherný černý jaguár opět zdobí Zoo Zlín. Samice Yuna má nového společníka
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání
Má pigmenty, které jinde v přírodě neuvidíte. Temný plodožravý pták se po dlouhých 14 letech rozmnožil na Svatém kopečku
Miloučký příběh masožravých papoušků v Zoo Praha: Mláďata adoptovali jejich vlastní rodiče
Patří mezi největší a nejagresivnější hady světa. A konečně se rozmnožili v Zoo Ostrava
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Tajemství podzimu: Proč stromy na podzim mění barvu listů?
Cena za komunikaci změny klimatu v Česku za rok 2023 putuje expertům z AMO
Vědci se spletli. Nové výpočty upravují velikost Slunce a nutí k přehodnocení poznatků
Počasí ve městech má svá specifika. Na jeho modelování jsou potřeba superpočítače
Řasy na talíři: Stanou se jídlem budoucnosti? Anebo už jsou?
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Její jméno nevyslovíte. Říká se jí také bílá perla a stojí i čtvrt milionu korun. O jakou kočku jde?
Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
Pozná kočka svého člověka? Samozřejmě, že ano. Hlavní roli však nehraje zrak
Že kočky nesnáší vodu? Najdou se i takové kočky, které vodu milují. Sphynx Cooper je láskou k vodě známý po celém světě
