S chovem ohrožené stromové šelmy s bílou maskou a typickým červeným kožíškem začali v Zoo Plzeň již v roce 2010. Po dlouhých třinácti letech tady nyní slaví obrovský chovatelský úspěch v podobě malého roztomilého mláděte. Malá panda červená v Zoo Plzeň přišla na svět 12. června 2023. Stále zůstává v úkrytu, avšak plzeňští chovatelé nyní všechny zájemce o roztomilost potěšili prvními snímky malého „medvídka.“
Prosím, seznamte se!
Rodiče mláděte pandy červené, ze kterého se nyní těší v Zoo Plzeň, jsou Lavanie a Nepál. Je to ten samec, který se v roce 2019 proslavil svým dvoutýdenním útěkem ze zoologické zahrady. Bylo to v srpnu přesně před čtyřmi roky a dopadlo to dobře, což se potvrzuje právě teď.
Pandy červené v Zoo Plzeň obývají expozici vedle nosorožců, jeřábů a irbisů, avšak kilogramové mládě zatím zůstává v chovatelském zázemí. Chovatelé ho zatím kvůli náročnosti odchovu před zraky návštěvníků a běžným ruchem skrývají. Také návštěvníky žádají o trpělivost a klid u výběhu pand./1,2/
Naživo by se mládě mohlo v celé své roztomilosti dle chovatelů předvést během podzimu. Zatím se však můžeme pokochat prvními fotografiemi, které vznikly při prvních kontrolách a vážení mláděte./1,2/
Není panda jako panda
Přestože jsou pandy červené méně známé než jejich příbuzné pandy velké, podobně jako černobílé pandy obývají bambusové houštiny a horské lesy, a to v Číně, Indii, Bhútánu a Barmě. Podobně jako panda velká má i panda červená (Ailurus fulgens), nazývaná též panda malá, zvláštní „palec“ v podobě výrůstku na zápěstní kosti. Protože je daleko menší, není s ním panda červená na rozdíl od pandy velké schopná drhnout listy bambusu. Dle informací Zoo Praha, kde pandy červené také chovají, svůj speciální prst využívá k uchopení větví, které pak okusuje. V jídelníčku pandy červené však najdeme i plody či kořínky rostlin, také lišejníky, ptačí vejce nebo hlodavce. Za potravou se vydává za soumraku a v noci. Přes den malá panda, ne nepodobná mývalovi, většinou spí.
Panda červená je samotářské zvíře, kdy péči o mláďata zajišťuje výhradně samice. Mláďata pandy červené jsou první dva týdny úplně holá, slepá a bezmocná. Samice se o mláďata stará minimálně půl roku, zpočátku v hnízdě, které připravuje ve stromových dutinách./3,4/
Podobně jako panda bílá je i panda červená ohrožená kvůli ubývání přirozeného prostředí. Ohrožuje ji také lov na maso a kožešinu, která v Číně symbolizuje šťastné manželství. Šijí se z ní tradiční novomanželské čapky.
(Nejen) kočky v Zoo Plzeň
V plzeňské zoologické zahradě nechovají jen pandu červenou, ale také i rysa červeného, severoamerického příbuzného u nás domácího rysa ostrovida. Vedle rysů (červených a kanadských) tady mají volné výběhy v přírodních expozicích i tygři, lvi nebo sněžní levharti.
Doma je v Zoo Plzeň i kočka palawanská (Prionailurus bengalensis heaneyi), vzácně chovaný endemický poddruh kočky bengálské z Filipín. Na tuto atraktivně zbarvenou kočku s nápadně velkýma očima narazíte v expozici Talarak v Tropickém pavilonu. Na návštěvníky v Zoo Plzeň čeká mj. i expozice Sonorské pouště, sukulentní skleník, japonská zahrada Šówa-en nebo expozice Česká řeka, kterou brázdí sumci, štiky či pár vyder.
Za zmínku stojí i expozice Madagaskar, kde na návštěvníky čekají nejznámější lemuři kata, ale i lemuři rákosoví, které Zoo Plzeň chová jako jediná česká zoo. Dokonce se tady těší i z malých lemurků rákosových. Pozoruhodnou sbírku lemurů v nejzápadnější české zoo tvoří také dva druhy lemurů vari a tři druhy z čeledi makiovitých.
Nejzápadnější z českých zoo
Také Zoo Plzeň má mezi českými zoologickými zahrady své nej. A nejde jenom o to, že je tou nejzápadnější zoo v Česku. Jako jediná tvoří funkční celek s botanickou zahradou, přitom tady nechybí ani největší suchozemská zvířata nosorožec indický, hrošík liberijský a žirafa Rothschildova. Unikátem je také Svět v podzemí, který vznikl z válečného krytu.
O ČLÁNKU: Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání
S chovem ohrožené stromové šelmy s bílou maskou a typickým červeným kožíškem začali v Zoo Plzeň již v roce 2010. Po dlouhých třinácti letech tady nyní slaví obrovský chovatelský úspěch v podobě malého roztomilého mláděte. Malá panda červená v Zoo Plzeň přišla na svět 12. června 2023. Stále zůstává v úkrytu, avšak plzeňští chovatelé nyní všechny zájemce o roztomilost potěšili prvními snímky malého „medvídka.“
Internet: /1/ ZooPlzeň.cz, /2/ Facebook Zoo Plzeň, /3/ ZooPraha.cz, /4/ ZooZlín.eu
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Zářivý prvoodchov v Zoo Brno: Tropická ještěrka dasie smaragdová
V celé Evropě ji chová jen Zoo Brno. Nyní se tam kriticky ohrožená duhovka rozmnožila
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Etika biobankingu v záchraně druhů
Každý přemýšlí, většinou až moc. Psychiatr nabízí jednoduchý trik, jak se zatěžujících myšlenek zbavit
Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…