Přeskočit na obsah

Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání

S chovem ohrožené stromové šelmy s bílou maskou a typickým červeným kožíškem začali v Zoo Plzeň již v roce 2010. Po dlouhých třinácti letech tady nyní slaví obrovský chovatelský úspěch v podobě malého roztomilého mláděte. Malá panda červená v Zoo Plzeň přišla na svět 12. června 2023. Stále zůstává v úkrytu, avšak plzeňští chovatelé nyní všechny zájemce o roztomilost potěšili prvními snímky malého „medvídka.“

Panda červená, mládě

Foto: Panda červená, mládě, zdroj: K. Misíková, Zoo Plzeň

Prosím, seznamte se!

Rodiče mláděte pandy červené, ze kterého se nyní těší v Zoo Plzeň, jsou Lavanie a Nepál. Je to ten samec, který se v roce 2019 proslavil svým dvoutýdenním útěkem ze zoologické zahrady. Bylo to v srpnu přesně před čtyřmi roky a dopadlo to dobře, což se potvrzuje právě teď.

Pandy červené v Zoo Plzeň obývají expozici vedle nosorožců, jeřábů a irbisů, avšak kilogramové mládě zatím zůstává v chovatelském zázemí. Chovatelé ho zatím kvůli náročnosti odchovu před zraky návštěvníků a běžným ruchem skrývají. Také návštěvníky žádají o trpělivost a klid u výběhu pand./1,2/

Naživo by se mládě mohlo v celé své roztomilosti dle chovatelů předvést během podzimu. Zatím se však můžeme pokochat prvními fotografiemi, které vznikly při prvních kontrolách a vážení mláděte./1,2/

Není panda jako panda

Přestože jsou pandy červené méně známé než jejich příbuzné pandy velké, podobně jako černobílé pandy obývají bambusové houštiny a horské lesy, a to v Číně, Indii, Bhútánu a Barmě. Podobně jako panda velká má i panda červená (Ailurus fulgens), nazývaná též panda malá, zvláštní „palec“ v podobě výrůstku na zápěstní kosti. Protože je daleko menší, není s ním panda červená na rozdíl od pandy velké schopná drhnout listy bambusu. Dle informací Zoo Praha, kde pandy červené také chovají, svůj speciální prst využívá k uchopení větví, které pak okusuje. V jídelníčku pandy červené však najdeme i plody či kořínky rostlin, také lišejníky, ptačí vejce nebo hlodavce. Za potravou se vydává za soumraku a v noci. Přes den malá panda, ne nepodobná mývalovi, většinou spí.

Panda červená je samotářské zvíře, kdy péči o mláďata zajišťuje výhradně samice. Mláďata pandy červené jsou první dva týdny úplně holá, slepá a bezmocná. Samice se o mláďata stará minimálně půl roku, zpočátku v hnízdě, které připravuje ve stromových dutinách./3,4/  

Podobně jako panda bílá je i panda červená ohrožená kvůli ubývání přirozeného prostředí. Ohrožuje ji také lov na maso a kožešinu, která v Číně symbolizuje šťastné manželství. Šijí se z ní tradiční novomanželské čapky.

(Nejen) kočky v Zoo Plzeň

V plzeňské zoologické zahradě nechovají  jen pandu červenou, ale také i rysa červeného, severoamerického příbuzného u nás domácího rysa ostrovida. Vedle rysů (červených a kanadských) tady mají volné výběhy v přírodních expozicích i tygři, lvi nebo sněžní levharti.

Doma je v Zoo Plzeň i kočka palawanská (Prionailurus bengalensis heaneyi), vzácně chovaný endemický poddruh kočky bengálské z Filipín. Na tuto atraktivně zbarvenou kočku s nápadně velkýma očima narazíte v expozici Talarak v Tropickém pavilonu. Na návštěvníky v Zoo Plzeň čeká mj. i expozice Sonorské pouště, sukulentní skleník, japonská zahrada Šówa-en nebo expozice Česká řeka, kterou brázdí sumci, štiky či pár vyder.

Za zmínku stojí i expozice Madagaskar, kde na návštěvníky čekají nejznámější lemuři kata, ale i lemuři rákosoví, které Zoo Plzeň chová jako jediná česká zoo. Dokonce se tady těší i z malých lemurků rákosových. Pozoruhodnou sbírku lemurů v nejzápadnější české zoo tvoří také dva druhy lemurů vari a tři druhy z čeledi makiovitých.

Nejzápadnější z českých zoo

Také Zoo Plzeň má mezi českými zoologickými zahrady své nej. A nejde jenom o to, že je tou nejzápadnější zoo v Česku. Jako jediná tvoří funkční celek s botanickou zahradou, přitom tady nechybí ani největší suchozemská zvířata nosorožec indický, hrošík liberijský a žirafa Rothschildova. Unikátem je také Svět v podzemí, který vznikl z válečného krytu.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání

,

S chovem ohrožené stromové šelmy s bílou maskou a typickým červeným kožíškem začali v Zoo Plzeň již v roce 2010. Po dlouhých třinácti letech tady nyní slaví obrovský chovatelský úspěch v podobě malého roztomilého mláděte. Malá panda červená v Zoo Plzeň přišla na svět 12. června 2023. Stále zůstává v úkrytu, avšak plzeňští chovatelé nyní všechny zájemce o roztomilost potěšili prvními snímky malého „medvídka.“

Internet: /1/ ZooPlzeň.cz, /2/ Facebook Zoo Plzeň, /3/ ZooPraha.cz, /4/ ZooZlín.eu

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *