Přeskočit na obsah

Vědci vytvořili dalších pět embryí ohrožených nosorožců, vybrali náhradní matky

  • od

Čtyři roky od počátku projektu se vědcům a ochranářům, kteří se snaží o záchranu nosorožců bílých severních pomocí metod umělé reprodukce v rámci projektu BioRescue, povedlo významně pokročit na cestě k cíli. V rámci projektu už vzniklo 29 embryí nosorožce bílého severního, která jsou uložena v laboratoři a připravena k přenesení do náhradních matek. Během posledního cyklu procedur se podařilo připravit pět nových embryí.

Nosorožec

Ilustrační foto: Nosorožec, zdroj: Pixabay.com

Nejlepší výsledek v historii

Během posledního odběru oocytů samice Fatu v květnu 2023 se tým vědců z Leibnizova Institutu pro výzkum zoo zvířat (IZW-Berlin), Ol Pejeta Conservancy, Safari Parku Dvůr Králové, Kenya Wildlife Service a Wildlife Research and Training Institute podařilo bez komplikací odebrat 18 oocytů od samice nosorožce bílého severního Fatu. Ty byly oplodněny v laboratoři Avantea v italské Cremoně a dozrály v 5 nových embryí, čímž se podařilo zopakovat zatím nejlepší výsledek v historii projektu. Dvojice předchozích odběrů uskutečněná v listopadu 2022 a únoru 2023 přinesla celkem 2 nová embrya.

Tým BioRescue navíc v květnu 2023 uskutečnil další důležitý krok na cestě k záchraně nosorožce bílého severního, který je nejohroženějším savcem na planetě. Členové týmu vybrali dvě samice nosorožce bílého jižního žijící v rezervaci Ol Pejeta, které se mají stát náhradními matkami, obě je vyšetřili a přemístili do uzavřené části rezervace. Vědci zároveň vyšetřili samce nosorožce bílého jižního Ouwana, který má fungovat jako indikátor ideálního času pro embryotransfer, a potvrdili, že je sterilní. To je zásadní pro to, aby indikativní býk kopulací určil vhodný čas pro embryotransfer, ale nemohl náhradní matky oplodnit.

V následujícím kroku vědci ve vhodný čas provedou transfer s embryem jižního bílého nosorožce, aby potvrdili, že zvolený postup je vhodný a funkční. Jakmile bude tato procedura úspěšná, tým provede transfer embrya nosorožce bílého severního.

Všechny kroky projektu BioRescue pečlivě sleduje a vyhodnocuje tým Laboratoře etiky pro veterinární medicínu, ochranu a welfare zvířat z Univerzity Padova v Itálii. Mimo německého Spolkového ministerstva pro školství a výzkum jsou hlavními podporovateli projektu Nadace ČEZ a soukromý dárce Richard McLellan.

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *