Přeskočit na obsah

Čížovka v Českém ráji: Nová rozhledna, která na každý pád stojí za vidění

Rozhledna Čížovka patří k těm nejkrásnějším v Českém ráji. V obci Kněžmost, místní části Čížovka přitom stojí tak trochu stranou hlavních turistických tras. Asi 10 kilometrů od Mnichova Hradiště, v obklopení Drhlenských rybníků leží na samé hranici chráněné krajinné oblasti Český ráj, na území Geoparku český ráj, Globálního geoparku UNESCO.

Rozhledna Čížovka

Foto: Rozhledna Čížovka, zdroj: The photonaut, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Vystoupejte do 40 metrů

Architekti z Atelieru Tsunami rozhlednu sestavili jako odlehčený jehlan s tenkou kostrou z dřevěné kulatiny a oceli. Doplňují ji dřevěné obklady a zábradlí. Pískovcový podstavec nabízí klidné zázemí, výstup po děrovaných schodech a skleněné podlahy pak do žil vlévají dávku adrenalinu.

„Jedná se o spojení výrazně výškového věžového archetypu – navozujícího pocit nestability a dočasnosti a archetypu pyramidy – tedy od starověku symbolu stability a dlouhověkosti. Vzrušující i uklidňující – vybízející ke stoupání a zároveň neodrazující od výstupu i méně „odvážné“. Samotný jehlan je pojednán jako sestava pevné – stabilní – masivní části a části vzdušné – maximálně odlehčené. Pevnou je základní kamenný piedestal, ze kterého se vzpíná vzdušná tyčová konstrukce. Materiály pro rozhlednu vychází z místních zdrojů, historických zvyklostí dané lokality a jsou doplněné o moderní konstrukční materiály. Z tradičních používáme pískovec a dřevo, z moderních pak ocel, beton a sklo.“ Tak své dílo popsali sami architekti pro soutěž Česká cena za architekturu.

Tvůrci také upozornili na genius loci, které kromě panoramatického výhledu umocňuje i vzrostlý javor, s nímž vede rozhledna dialog. Ze všech plošin rozhledny se dá do koruny statného stromu nahlížet.

Video YouTube: Rozhledna Čížovka

Rozhledna ve tvaru typickém pro tradiční vrcholovou triangulaci je vysoká 40 metrů a nabízí celkem 5 vyhlídkových plošin. Odtud se můžete kochat výhledy na dominanty Českého ráje, jako jsou Trosky, Kozákov či Vyskeř (jihovýchodním směrem). Východní směr zdobí lovecký zámeček Humprecht a Sobotka. Daleko na západě jsou při dobré viditelnosti vidět kopce Kokořínská a vrchol Bezdězu. Vidět jsou i Krkonoše s Černou horou v popředí.

Kočka pro štěstí

Rozhledna roku

Stavba rozhledny Čížovka začala v srpnu 2012, avšak její dokončení se zkomplikovalo a protáhlo. Konečně, slavnostní otevření proběhlo v únoru 2017. V témže roce získala titul Rozhledna roku ve veřejné anketě vyhlášené Klubem přátel a rozhleden. Stala se také Stavbou roku Středočeského kraje 2018, když získala cenu odborné poroty jako „Stavba, která nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny nebo okolní zástavby“. Tvar vzdušného jehlanu s ochozem přitom ve stínu připomíná i startující vesmírnou raketu. Pokud jste připraveni vyletět, rozhledna Čížovka je pro takové výlety jako stvořená.

Rozhledna Čížovka: Otevírací doba, vstupné a mapa

Rozhledna Čížovka je otevřena pouze v sezóně, v zimním období (listopad až březen) je uzavřená. V dubnu, květnu, září a říjnu je otevřeno o víkendech a svátcích od 9:30 do 16:30 hodin, od června do srpna každý den od 9 do 17 hodin. Vstupné je 30 Kč. (Aktuální informace prosím hledejte na oficiálním webu rozhledny.)

GPS: 50.4823875N, 15.0857889E

Geopark Český ráj

Necelých sto kilometrů od Prahy, na severovýchodě Čech leží Chráněná krajinná oblast Český ráj, vyhlášená jako první v republice již v roce 1955. V roce 2002 a 2021 bylo její území rozšířeno, v říjnu 2005 byl Český ráj jako geologicky cenná lokalita zařazen do prestižní Sítě evropských a světových geoparků UNESCO.

V roce 2021 byl gopark ještě rozšířen o tzv. skalní sruby u Mnichova Hradiště, paleokoryto řeky Jizery a vulkanický vrch Káčov. Sopečná činnost na území geoparku probíhala opakovaně, během miliónů let historie Země tady byla také opakovaně dnem jezer a moří, písky a štěrky jsou dodnes důkazem. Jsou tu také ložiska mědi a rtuti, uhlí, břidlice nebo stavebních kamenů. Jsou tu i naleziště drahých kamenů. S krajinou jsou spojeny české granáty, ale také olivíny, acháty, jaspisy, křišťály, ametysty nebo chalcedony.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Čížovka v Českém ráji: Nová rozhledna, která na každý pád stojí za vidění

,

Královna Orlických hor, nejvyšší hora Velká Deštná odkazuje již svým názvem na zdejší počasí typické deštěm a větrem. Proudy deště se promítají také do podoby nové rozhledny, která zdobí plochý hřbet vrcholu zasazeného asi 3 kilometry východně od Deštného v Orlických horách. Je také jednou zastávkou naučné stezky Po hřebeni Orlických hor.

Internet: Oficiální webové stránky Kněžmost.cz, Český-Ráj.info, Středočeskévodnícesty.cz, Kudyznudy.cz, Českácenazaarchitekturu.cz

Modrá kočka bann

DOBRÉ
ZPRÁVY

Nechte plavat to, co nemůžete změnit. Vpusťte do života minimalismus. Posuňte svůj pohled na svět. KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy, informace s pozitivním nábojem, články, které potěší, udělají radost a podpoří dobro. Náš pohled směřuje i přímo vzhůru, abychom nabídli magický klid vesmíru.

Dobré zprávy Kočka za oknem banner


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *