Přeskočit na obsah

Kočičí plemena: Zvláštní a ještě zvláštnější

Každá kočka je osobnost a má svoji neobyčejnou krásu, ovšem existují i zvláštní kočičí plemena, kde by se o výrazu krása dalo polemizovat. V kočičím světě se dá narazit i na roztodivné kočky, které huňatého domácího mazlíčka připomínají jen velmi vzdáleně. Podivný vzhled však nemění povahu kočky, která stále zůstává mazlivá a přátelská, alespoň v případě takových plemen jako sphynx.

Kočičí mimozemšťané

Sphynx je zástupcem bezsrstých koček, kočičích plemen, která jsou na první pohled neobyčejná. Uši každé kočky jsou velké, sphynx je má obrovské. Oči každé kočky jsou zářivé, sphynx očima přímo hypnotizuje. Magický kočičí pohled a výraz podporuje vrásčitá kůže a absence srsti, díky které jsou na kočce patrné i sebemenší kožní záhyby. Právě vrásčitá kůže z této kočky dělají tak trochu mimozemskou bytost. O to překvapivější je mírumilovná povaha sphynxe, který se stále snaží o kontakt se svým člověkem a dokonce k němu také hojně mluví svou kočičí řečí.

Sphynx patří k těm nejupovídanějším kočičím plemenům. Namňouká toho víc než kočky jiné, ale jde pouze o tiché zvuky, které člověka nijak neruší. Mňoukání je vlastní i další pozoruhodné bezsrsté kočce, tentokrát původem z Ruska. Jde o kočičí plemeno peterbald, vyšlechtěné v mrazivém Petrohradu. Někdy se také označuje jako petrohradský sphynx.

Video YouTube: Kočka sphynx

Petrohradský sphynx

Na rozdíl od sphynxe se koťata perbalda rodí zpravidla se srstí a až později srst ztrácí. Peterbald může být jen mírně ochmýřený jako sphynx, ale může být i částečně chlupatý, dle standardu však chloupky nikdy nejsou delší než 2 milimetry. Hustota a textura srsti se u peterbalda navíc může v průběhu života dále měnit.

Mimořádně kontaktní kočka má přitom orientální vzhled se štíhlou postavou a úzce tvarovanou hlavou, který mu dala orientální kočka. Právě ta byla u vzniku plemene, spolu s donským sphynxem, další bezsrstou kočkou z Ruska.

Nahatý kočičí skřítek

V Americe se našli chovatelé, kterým se bezsrtý sphynx zdál asi ještě málo zvláštní. A tak ho zkřížili s americkým plemenem s kadeřavýma ušima označovaným jako americký curl. Vznikla tak elfí kočka bez srsti a s ušima ve tvaru elfů. Připomíná skřítka z Harryho Pottera. Na rozdíl od něho je však tato elfí kočka skutečná, ačkoli je vzácnou raritou a také jedním z nejdražších kočičích plemen.

Video YouTube: Elfí kočka, resp. kotě

Kočka vlkodlak

Již název plemene vychází z řeckého výrazu pro vlka, tedy lykos. Oficiálně se označuje jako lykoi (čteno laikoi) a říká se jí také kočka vlkodlak.

Video YouTube: Lykoi

I tato kočka má méně chloupků než kočky jiné, dokonce na některých částech těla přímo lysiny, které jí dávají až děsivý vzhled. Jde přitom o kočku s přívětivou povahou, která bývá mazlivá a bezproblémová.

Obyčejně se lykoi snáší i s jinými kočkami, psy i dalšími zvířaty v domácnosti, ovšem pořídit ji není jen tak. I lykoi patří mezi vzácná kočičí plemena a odpovídá tomu také cena kočky.

Kočka sphynx

Foto: Kočka sphynx, zdroj: Pixabay.com

Kočičí plemena: Zvláštní a ještě zvláštnější

O článku, zdroje a další informace

Kočičí plemena: Zvláštní a ještě zvláštnější

,

Každá kočka je osobnost a má svoji neobyčejnou krásu, ovšem existují i zvláštní kočičí plemena, kde by se o výrazu krása dalo polemizovat. V kočičím světě se dá narazit i na roztodivné kočky, které huňatého domácího mazlíčka připomínají jen velmi vzdáleně. Podivný vzhled však nemění povahu kočky, která stále zůstává mazlivá a přátelská, alespoň v případě takových plemen jako sphynx.

Internet: Chlupáči.cz, UKocouradoma.cz, Přeštickékočenky.cz, Mazlíčkoviny.cz, iDnes.cz, Lykoi.eu

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Lev a jeho kočičí příbuzní

Říká si sice kočka domácí, ale v genech se stále skrývá i kočka divoká. I ta obyčejná kočka je šelma, která již od pohledu připomíná další druhy koček, své příbuzné jako panter, levhart, tygr nebo lev, král všech zvířat. Více tady…

Lev, kočičí šelma
Kočičí bohyně

Kočičí bohyně, mágové a svatí

I současní kočičí mazlíčci jsou stále ti stejní, které před tisíci lety uctívali staří Egypťané. Spojovali je s bohyní Bastet, ochránkyní lidstva. Bastet byla zobrazována jako lvice nebo kočka. Více tady…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *