Přeskočit na obsah

Manx, kočka bez ocasu. Co o ní nejspíš (ne)víte?

Kočka bez ocasu. To je Manx, manská kočka, kočičí plemeno, které již označením nezapře svůj původ. Pochází z ostrova Man, britského korunního území. Ostrov Man leží v Irském moři, mezi Velkou Británií, Skotskem, Irskem a Walesem. Bezocasá kočka Manx je jedním ze symbolů tohoto ostrova, dokonce se v minulosti ocitla i na zdejších mincích.

Jak kočka Manx o ocas přišla?

Bezocasost má být u manské kočky spontánní genetickou mutací. Kvůli omezenosti ostrovní populace koček a menší genetické rozmanitosti se postupně po objevu jedné bezocasé kočky začala s vzájemným křížením manských koček vyskytovat stále častěji. Až se nakonec manské kočky staly běžně kočkami bezocasými. Poprvé si jich lidé všimli začátkem 19. století, netrvalo dlouho a bezocasá kočka manx se dostala do Evropy a do Spojených států. Zde také vznikla dlouhosrstá varianta bezocasé kočky, kočka kymerská.

Chov plemene Manx však začal právě na ostrově Man, kde v padesátých letech vznikla první chovatelská stanice. Dodnes jsou bezocasé kočky na ostrově Man považovány za samozřejmost, zatímco jinde jsou zvláštností.

Kočka bez ocasu? Ne tak docela.

Manská kočka je bezocasá kočka obecně, v praxi se rozlišuje hned pět variant, mezi kterými nechybí ani kočka s plnou délkou ocasu. Označuje se jako tailed. Chovatelé rozlišují dle délky ocasu také kočky longie, s delším ocasem, ale nikoliv plné délky, nebo stumpy, kočku s krátkým tupým ocáskem. Kočka bez ocasních obratlů se označuje jako rumpy, nebo rumpy-riser s malým výstupkem na křížové kosti.

Bez ocasu se chov neobejde

Zatímco na výstavách jsou k vidění jenom bezocasé varianty Manxe rumpy nebo stumpy, chov se neobejde bez koček s ocasem. Genetická mutace způsobující zakrnělý ocas manxů totiž činí koťata s mutací ve dvou genech (nikoliv jen jednom) života neschopná. Při páření dvou jedinců se zakrnělým ocasem by průměrně čtvrtina koťat každého vrchu uhynula nejspíš ještě před narozením. Proto se z etických důvodů rozmnožuje vždy bezocasá kočka a kočka s normálním ocasem. Rodí se pak koťata ve všech variantách tailed, stumpy i rumpy, zpravidla životaschopná a zdravá.

Video YouTube: Manx Cat

Kočka, králík nebo pes?

Ocas není jedinou zvláštností manské kočky. Pevné tělo je v zadní části výrazně zakulacené. Přední končetiny jsou výrazně kratší než robustní zadní končetiny. Kočka se tak pohybuje nejenom klasickou kočičí chůzí, ale může hopsat podobně jako králík. Dokonce se o ní říká, že mohla vzniknout i zkřížením kočky a králíka, tak moc ušáka připomíná. Nechybí jí však kočičí mrštnost ani inteligence.

Manx má hravou a přátelskou povahu, a tak se bez problémů snese i s dalšími členy domácnosti včetně jiných koček a domácích mazlíčků. Je to hravá a mazlivá kočka, která vyhledává společnost člověka. Vyžívá se v nejrůznějších kočičích hrách, ocení hračky pro kočky a může se naučit i některé psí kousky, třeba aportovat. Manx může v domácnosti plnit i funkci hlídacího psa, protože na ohrožení zpravidla reaguje vrčením.

Manx a její sestra

Mezi kočičími plemeny je Manx jako bezocasá kočka výjimečná, avšak není jediná. Také kymerská kočka nebo jen Cymric je kočka bez ocasu. Jde také o dlouhosrstou variaci manské kočky, která byla vyšlechtěna v USA.

Uznání chovatelskými organizacemi se kymerka dočkala až teprve nedávno. Evropská organizace FIFe kymerskou kočku zařadila mezi oficiální kočičí plemena až v roce 2006. Podobně jako Manx se i Cymrik vyskytuje jako bezocasá kočka rumpy a rumpy-riser, kočka s tupým ocasem stumpy, kočka s kratším ocasem longie a kočka s plnohodnotým ocasem tailed. I v chovu kymerské kočky se také vždy využívá kombinace kočky s ocasem a kočky bez ocasu, resp. se zakrnělým ocasem.

Kočka Manx

Foto: Manská kočka, zdroj: Pixabay.com

Manská kočka, kočka bez ocasu. Co o ní nejspíš (ne)víte?

O článku, zdroje a další informace

Manská kočka, kočka bez ocasu. Co o ní nejspíš (ne)víte?

,

Kočka bez ocasu. To je Manx, manská kočka, kočičí plemeno, které již svým označením nezapře svůj původ. Pochází z ostrova Man, britského korunního území. Ostrov Man leží v Irském moři, mezi Velkou Británií, Skotskem, Irskem a Walesem. Bezocasá kočka Manx je jedním ze symbolů tohoto ostrova.

Internet: Abíčko.cz, iFauna.cz, zooo.cz, krmení.cz, RoyalCanin.com, Krmivo-Brit.cz

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *