Přeskočit na obsah

Nobelova cena trochu jinak: Nejbizarnější výzkumy letos mj. reprezentují vědci, kteří „oživují“ mrtvé pavouky

Anály nepravděpodobného výzkumu (v originále Annals of Improbable Research) je redakcí humoristického časopisu, která každoročně uděluje Ig Nobelovu cenu za nejbizarnější, nejpodivnější či nejkomičtější výzkumy roku. Ještě před vyhlášením skutečných Nobelových cen vyzdvihuje vědce, kteří více než cokoliv jiného pobaví, rozesmějí, nebo dokonce naštvou. Letos se mezi desítku oceněných zařadil i tým, který se zaměřil na mrtvé pavouky.

Pavouk

Ilustrační foto: Pavouk, zdroj: Pixabay.com

Strojírenství trochu jinak

Te Faye Yapová a Daniel Preston z Rice University v USA využívají mrtvé pavouky jako mechanické uchopovací nástroje, získali proto Ig Nobelovu cenu za strojírenství. Ke své ceně, resp. svému výzkumu se přitom dostali náhodou…

„Při zařizování naší laboratoře jsme si všimli mrtvého, schouleného pavouka na okraji chodby,“ uvedla dle ČT Yapová. Vědci registrovali, že končetiny mrtvého tvora jsou přirozeně sevřené jako pěst, ale tlakem je lze roztáhnout a sevření otevřít. Tím lze z pavouka udělat „nekrobota“, jehož končetiny fungují jako kleště k uchopování různých předmětů./1,2/

Američtí vědci dali svým nevšedním výzkumem základ nekrobotice, nové oblasti výzkumu,  která využívá složité architektury biotických materiálů ke konstrukci užitečných robotických komponent. V tomto případě jde o hydraulický mechanismus neživého těla pavouka./3/

Video YouTube: Ig Nobelovy ceny 2023, slavnostní ceremonie

Chloupky v nose, chytré wc nebo jídlo s příchutí elektřiny

V rámci slavnostního ceremoniálu, kde Ig Nobelovy ceny rozdávali skuteční nobelisté, se představili i laureáti ceny za medicínu, kteří se nevěnovali mrtvým pavoukům, ale přímo lidem. Počítali přitom chloupky v nosních dírkách, aby zjistili, zda-li je počet chloupků v obou dírkách stejný. Pokud ne, chtěli vědci přijít na to, proč.

Laureáti za epidemiologii se zase zaměřili na lidské výkaly. Vyvinuli inteligentní toaletu, která monitoruje lidské výkaly, aby v nich hledala stopy bakterií a virů. Jednotlivé uživatele přitom chytré wc pozná díky fotografiím análního otvoru.

Japonští vědci se zase rozhodli zabývat chutí jídla poté, co jazyk stimulují pomocí elektřiny. Zjistili, že elektrická stimulace mění chuť jídla, zvyšuje slanost potravin a funguje lépe než jakékoliv jiné koření.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Nobelova cena trochu jinak: Nejbizarnější výzkumy letos mj. reprezentují vědci, kteří „oživují“ mrtvé pavouky

,

Anály nepravděpodobného výzkumu je redakcí humoristického časopisu, která každoročně uděluje Ig Nobelovu cenu za nejbizarnější, nejpodivnější či nejkomičtější výzkumy roku. Letos se mezi desítku oceněných zařadil i tým, který se zaměřil na mrtvé pavouky.

Internet: /1/ Improbable.com, /2/ ČeskáTelevize.cz, /3/ ResearchGate.net

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *