Přeskočit na obsah

Pěstování budoucnosti na hydroponické farmě si může vyzkoušet každý

  • od
Hydroponická farma NZM

Foto: Hydroponická farma Urbanio, zdroj: NZM

Národní zemědělské muzeum v Praze má nový exponát. Je jím hydroponická farma Urbanio. S touto moderní technologií pěstování rostlin seznamuje zejména dětské návštěvníky, pro které každý měsíc pořádá workshop sázení salátů a bylinek. Rostlinu si pak děti mohou odnést domů zhruba za měsíc.

Autorem Urbania je společnost GreeenTech, partnerem projektu a dodavatelem technologií je společnost ABB.

Co je hydroponické pěstování?

Při tomto způsobu pěstování se rostliny nesázejí do půdy, ale jsou ponořeny ve vodě, do které jsou přidány živiny. Ty jsou namíchány a doplňovány přesně tak, jak je rostliny potřebují. Sazenice, které zde vyrostou, mají díky tomu krásnou barvu, vůni a samozřejmě i skvěle chutnají. Hydroponická farma je v muzeu umístěna v expozici Gastronomie, která je zaměřena na vzdělávání dětí.

„Jsme sice muzeum, ale dlouhodobě představujeme také moderní trendy v zemědělství. V tomto roce u nás končí návštěvníky oblíbená expozice Laboratoř ticha a jsme rádi, že ji nahradí další exponát z Expa, a to hydroponická farma Urbanio,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Pod vedením lektorů z GreeenTech si děti samy vyzkouší hydroponické pěstování například salátu, bazalky, šťovíku, kopru, petržele, lipie či šalvěje. Až vyroste, budou si moci svou hydroponicky vypěstovanou rostlinu odnést zhruba za měsíc domů. „Jsem nadmíru spokojený, že se nám společně povedlo vytvořit komunitní farmu budoucnosti, která shledává zájem nejenom u dětí, ale i jejich rodičů,“ doplňuje zakladatel společnosti GreeenTech Dmitrij Lipovskij.

Do konce roku proběhnou tři workshopy Hydroponické pěstování: 22. října, 25. listopadu a 17. prosince 2023, vždy od 13:30, 14:30 a 15:30. Akce je určena pro děti od 5 let.

Hydroponická farma Urbanio

Pod tímto názvem byl exponát představen na světové výstavě Expo 2021 v Dubaji jako jeden z českých inovativních projektů. Díky řadě pokročilých technologií umožňujících kontrolu a automatizaci funkcí, jako je teplota, vlhkost, osvětlení nebo zavlažování, představuje hydroponická farma Urbanio především revoluční pěstební modul pro vnitřní prostory.

Autorem Urbania je společnost GreeenTech, partnerem projektu a dodavatelem technologií je společnost ABB. „Chceme i té nejmladší generaci ukázat, k čemu mohou být využity moderní a udržitelné technologie v praxi. Spolupráce s Greeentech a NZM nám umožňuje představit tyto technologie hravou formou, a přispět tak k zviditelnění a popularizaci technického vzdělání už od raného věku dětí,” uvedl Vítězslav Lukáš, ředitel ABB v České republice.

Vyspělé technologie ABB, které jsou srdcem farmy Urbanio, zajišťují efektivní řízení hydroponického pěstování. Farma je ovládána řídicím systémem, který uživateli poskytuje komfortní a příjemné rozhraní. Ovládá se jednoduchou a intuitivní formou a je možné ho spravovat i na dálku bez nutnosti osobního příjezdu techniků. Kromě řídicího systému je farma vybavena také kompletním elektrickým ovládáním, které odpovídá za bezpečnost a jištění chodu zařízení, a analytickými sondami pro kontrolu pH a vodivosti, díky nimž dosahuje hydroponie správného poměru živin v kapalné závlaze.

Video YouTube: Hydroponická farma v Národním zemědělském muzeu

Národní zemědělské muzeum v Praze

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny.

Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.

Více na www.nzm.cz.

Jitka Taussiková, Národní zemědělské muzeum

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *