
Ilustrační foto: Pálava, zdroj: Pixabay.com
Na sedmém zasedání konference smluvních stran Karpatské úmluvy, které proběhlo v srbském Bělehradu 11. – 13. října 2023, se zástupci členských států shodli na tom, že je potřeba řešit globální i regionální problémy v otázkách životního prostředí společně a provázaně. Dále zástupci vyhodnotili naplňování úmluvy, naplánovali činnost pro další období a zároveň oslavili 20 let od podpisu Karpatské úmluvy. Tu v květnu 2003 podepsala Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Ukrajina. Platí od 4. ledna 2006.
Karpatské pralesy na výsluní
Na konferenci věnované výročí Karpatské úmluvy, ale také tématu propojených globálních krizí klimatické změny, úbytku biologické rozmanitosti a znečištění, zastoupil Českou republiku náměstek ministra Jiří Lehejček (Piráti). Během vystoupení vyzdvihl oblast biodiverzity, ve které je Česká republika v roli předsedy příslušné pracovní skupiny nejaktivnější, dlouhodobě se věnuje například velkým šelmám. „Ceníme si také mezinárodní spolupráce při ochraně karpatských pralesů, které patří mezi nejcennější a přírodně nejzachovalejší území v Evropě,“ dodal náměstek Lehejček.
V průběhu zasedání se náměstek Lehejček setkal s prvním náměstkem ministra životního prostředí Ukrajiny Oleksandrem Krasnolutskym, s nímž projednal možnosti podpory v oblasti životního prostředí ze strany ČR při poválečné obnově. Hovořil také s Elizabeth Maruma Mremou, zástupkyní výkonné ředitelky Programu OSN pro životní prostředí, která ČR poděkovala za aktivní roli při naplňování Karpatské úmluvy. Zároveň ocenila význam českého předsednictví Radě EU při vyjednávání Kchun-mingsko-montrealského globálního rámce pro biologickou rozmanitost.
Součástí programu zasedání byla také prezentace významných projektů, programů a spolupracujících organizací. MŽP představilo projekt LECA: Podpora soužití a ochrany karpatských velkých šelem, jehož je partnerem.
Biodiverzita v Karpatech
Jedním z důležitých výstupů zasedání bylo přijetí společného rámce pro ochranu biodiverzity v Karpatech, který poukazuje na roli úmluvy jako regionálního nástroje pro naplňování celosvětových závazků v oblasti biodiverzity.
Karpatská úmluva podporuje přeshraniční spolupráci pro zlepšení kvality života obyvatel, posílení místní ekonomiky a komunity a ochranu přírodních hodnot i kulturního dědictví jedinečného karpatského regionu. Zaměřuje se na široký okruh témat od ochrany biologické rozmanitosti, přes udržitelnou dopravu, zemědělství a lesní hospodaření až po cestovní ruch či kulturní dědictví.
Úmluva obsahuje obecně formulované závazky, konkretizované v dílčích protokolech a prováděcích plánech. V České republice spadá do karpatského regionu 10 % rozlohy země (oblast vnějších západních Karpat) včetně tří velkoplošných chráněných území (CHKO Bílé Karpaty, CHKO Pálava a CHKO Beskydy). Gestorem úmluvy je Ministerstvo životního prostředí.
Tiskové oddělení MŽP
TISKOVÁ ZPRÁVA
KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Nejen holubi a vrabci. V Bruselu v tisících poletují i tropičtí papoušci
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Bílí žraloci v zóně soumraku: Nová studie budí nové dohady o dění v hlubinách oceánu
Nádherný černý jaguár opět zdobí Zoo Zlín. Samice Yuna má nového společníka
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání
Má pigmenty, které jinde v přírodě neuvidíte. Temný plodožravý pták se po dlouhých 14 letech rozmnožil na Svatém kopečku
Miloučký příběh masožravých papoušků v Zoo Praha: Mláďata adoptovali jejich vlastní rodiče
Patří mezi největší a nejagresivnější hady světa. A konečně se rozmnožili v Zoo Ostrava
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Tajemství podzimu: Proč stromy na podzim mění barvu listů?
Cena za komunikaci změny klimatu v Česku za rok 2023 putuje expertům z AMO
Vědci se spletli. Nové výpočty upravují velikost Slunce a nutí k přehodnocení poznatků
Počasí ve městech má svá specifika. Na jeho modelování jsou potřeba superpočítače
Řasy na talíři: Stanou se jídlem budoucnosti? Anebo už jsou?
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Její jméno nevyslovíte. Říká se jí také bílá perla a stojí i čtvrt milionu korun. O jakou kočku jde?
Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
Pozná kočka svého člověka? Samozřejmě, že ano. Hlavní roli však nehraje zrak
Že kočky nesnáší vodu? Najdou se i takové kočky, které vodu milují. Sphynx Cooper je láskou k vodě známý po celém světě
