Přeskočit na obsah

Vinobraní v muzeu Valtice: Víno a tradice trochu jinak

  • od
Vinobraní v NZM Valtice

Foto: Vinobraní v muzeu, zdroj: NZM

I letos zve muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích všechny příznivce vinné révy na Vinobraní v muzeu. Akce je součástí Valtického vinobraní a koná se 7. října 2023 od 9 hodin. Nachystán je program pro děti i ochutnávka různých odrůd hroznů.

Košt vína a mnohem víc

Jak chutná bobule tramínu červeného či frankovky? Přijďte to vyzkoušet do Národního zemědělského muzea ve Valticích. Návštěvníci zde mohou koštovat nejen víno v jeho tekuté podobě, ale i plody révy vinné od místních vinařů. Děti čekají soutěže, tvořivá „hroznová“ dílnička a řada interaktivních prvků v moderních expozicích, příhodně třeba v Národní expozici vinařství.

S vínem se pojí řada lidových tradic a zvyklostí. Některé z nich zachytil jihomoravský fotograf Lukáš Pánek a nyní zdobí muzejní pavlač. Fotografie zachycují momenty ze života vinařských obcí i podoby vinných sklepů, které mají svá specifika v závislosti na lokalitě a místní tradici. Svatý Martin, krojované hody, vinobraní nebo třeba tradiční přípitek.

Věděli jste, že ťuknutí a první doušek měly podle Keltů dostat z vína zlé duchy? Ve středověku byl pak přípitek na zdraví doprovázen mocným přiťuknutím, kdy se malá část tekutiny z jednoho poháru přelila do poháru druhého. Touto výměnou tekutin dávali zúčastnění najevo své čisté úmysly a ujištění, že pohár nabídnutý druhé straně není otrávený.

Valtické vinobraní

Jako každý rok je tato akce součástí Valtického vinobraní, které pořádá město Valtice ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a Střední vinařskou školou Valtice. Vstupenka na Valtické vinobraní je zároveň vstupenkou do NZM.

Video YouTube: Národní zemědělské muzeum Valtice

Národní zemědělské muzeum

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny.

Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019. 

Více na www.nzm.cz.

Jitka Taussiková, Národní zemědělské muzeum

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *