Letos je to přesně deset let, kdy se v Zoo Jihlava zabydlely hyeny žíhané. Jde o jediný druh hyen, který se vedle Afriky vyskytuje i ve velké části Asie. Přestože vzhledem připomíná spíš psa, je hyena příbuzná více šelmám kočkovitým a cibetkovitým. Žije v monogamních párech. Jako noční zvíře tráví den v hlubokých norách. A právě tam také ukrývá svá mláďata. Výjimkou není ani chovný pár jihlavských hyen. Samice se přitom k samci dostala teprve loni.
Už se ukázala světu!
Hyena žíhaná (Hyaena hyaena), která v dospělosti měří asi 110 centimetrů na délku a dalších 20 centimetrů jí přidává huňatý ocas, je březí asi 90 dní. Rodí jedno až pět mláďat. Mladé hyeny v Zoo Jihlava přišly na svět začátkem června, ale chovatelé nevěděli, kolik jich je. Byly pouze slyšet. Nyní už ví, že mláďata jsou hned tři.
„Abychom samici a mláďatům na začátek dopřáli co nejvíce klidu, nechali jsme výběh zarostlý,“ vysvětluje na webu Zoo Jihlava ředitel Jan Vašák. Úpravy výběhu by mohly hyeny stresovat a tomu se chtějí chovatelé vyhnout. Proto také prosí návštěvníky o ohleduplné chování v blízkosti výběhu, kde se již mláďata začínají k velké radosti všech ukazovat, aby postupně objevovala své okolí./1,2/
Zatímco v prvních dnech se ukrývala většinu času v noře, nyní již se mláďata s trochou štěstí ve výběhu dají zahlédnout. Ven však vychází spíše ráno, případně pozdě odpoledne. Stále platí, že jsou to noční zvířata.
Nová mláďata nového páru
Chov hyen žíhaných v Zoo Jihlava odstartoval, když se v sem roce 2013 dostala pětiletá samice Lexi z anglické Zoo Twycros, narodila se ve Spojených arabských emirátech. Z Emirátů pochází i samec Hutch. Ten docestoval do Jihlavy jen krátce po Lexi, když se sem přestěhoval přímo z hlavního města Spojených arabských emirátů Abú Ddabí. Loni bohužel Lexi po dlouhotrvajících zdravotních problémech uhynula. V létě však do Jihlavy dorazila nová samice Beca z Parc de la Haute Touche ve Francii.
Francouzka z rodu hyen a samec Hutch, původem z bohatých Emirátů, si v Jihlavě padli do oka. Důkazem je právě trojice roztomilých šelmiček. Lepší dárek k desetiletému výročí chovu hyen v Zoo Jihlava nemohl nový pár chovatelům věnovat. V rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad je přitom hyena žíhaná k vidění pouze v Zoo Jihlava a Zoo Bratislava, od roku 2017 nově i v Safari Parku Dvůr Králové, kde mají i hyeny skvrnité. Hyeny skvrnité chovají i v Zoo Zlín. Zoo Praha chová hyenu čabrakovou.
Zoo Jihlava
Zoo Jihlava je rozlohou menší, přesto tady návštěvníci navštíví pět kontinentu a uvidí přes 200 druhů exotických zvířat. K těm nejzajímavějším expozicím patří Tropický pavilon, zvaný Zoo pěti kontinentů.
V Tropickém pavilonu Zoo Jihlava návštěvníci procházejí bujným porostem tropických deštných pralesů po chodníčku vinoucím se břehem řeky, který jako by vysekal Indiana Jones. Jsou tady tůně plné ryb, želv nebo krokodýlů, terária s ještěry a hady včetně největšího hada světa anakondy velké, a to v bezprostřední blízkosti návštěvníků. V korunách tropických rostlin, mezi kterými nechybí ani banánovník, zázvor, papája nebo vanilka, se zase dají s trochou štěstí vidět třeba malé opičky lvíčci zlatí.
Za návštěvu však v Zoo Jihlava stojí i další expozice, mj. zajímavá expozice vlků, také expozice medvědů malajských Malay medan, expozice Himalay, Shetlandské ostrovy, africká vesnice v poušti Matongo, africká savana, ve které se tyčí žirafy, dále jihoamerická Hacienda Escondido, asijský parčík Hokkaido, asijský pavilon pro gibony a babirusy, australská farma s nočními zvířaty jako klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní anebo vakoveverka létavá, s výběhem pro ovce a jezírkem s černými labutěmi. Nechybí tady ani pavilony šelem. Tzv. Dům koček v Zoo Jihlava obývají skutečně jenom kočkovité šelmy, ty velké jako tygr sumaterský, ale i ty malé, jako například serval, margay či kočka arabská.
O ČLÁNKU: Lepší dárek k výročí si v Zoo Jihlava nemohli přát. Radují se tady z trojice vzácných mláďat
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Lepší dárek k výročí si v Zoo Jihlava nemohli přát. Radují se tady z trojice vzácných mláďat
Letos je to přesně deset let, kdy se v Zoo Jihlava zabydlely hyeny žíhané. Jde o jediný druh hyen, který se vedle Afriky vyskytuje i ve velké části Asie. Přestože vzhledem připomíná spíš psa, je hyena příbuzná více šelmám kočkovitým a cibetkovitým. Žije v monogamních párech. Jako noční zvíře tráví den v hlubokých norách. A právě tam také ukrývá svá mláďata. Výjimkou není ani chovný pár jihlavských hyen. Samice se přitom k samci dostala teprve loni.
Internet: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Facebook Zoo Jihlava, /3/ Kudyznudy.cz, /4/ ZooPraha.cz
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Zářivý prvoodchov v Zoo Brno: Tropická ještěrka dasie smaragdová
V celé Evropě ji chová jen Zoo Brno. Nyní se tam kriticky ohrožená duhovka rozmnožila
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Etika biobankingu v záchraně druhů
Každý přemýšlí, většinou až moc. Psychiatr nabízí jednoduchý trik, jak se zatěžujících myšlenek zbavit
Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…