Přeskočit na obsah

Lepší dárek k výročí si v Zoo Jihlava nemohli přát. Radují se tady z trojice vzácných mláďat

Letos je to přesně deset let, kdy se v Zoo Jihlava zabydlely hyeny žíhané. Jde o jediný druh hyen, který se vedle Afriky vyskytuje i ve velké části Asie. Přestože vzhledem připomíná spíš psa, je hyena příbuzná více šelmám kočkovitým a cibetkovitým. Žije v monogamních párech. Jako noční zvíře tráví den v hlubokých norách. A právě tam také ukrývá svá mláďata. Výjimkou není ani chovný pár jihlavských hyen. Samice se přitom k samci dostala teprve loni.

Mláďata hyeny

Foto: Mláďata hyeny ve výběhu, zdroj: Daniela Oberreiterová, Zoo Jihlava

Už se ukázala světu!

Hyena žíhaná (Hyaena hyaena), která v dospělosti měří asi 110 centimetrů na délku a dalších 20 centimetrů jí přidává huňatý ocas, je březí asi 90 dní. Rodí jedno až pět mláďat. Mladé hyeny v Zoo Jihlava přišly na svět začátkem června, ale chovatelé nevěděli, kolik jich je. Byly pouze slyšet. Nyní už ví, že mláďata jsou hned tři.

„Abychom samici a mláďatům na začátek dopřáli co nejvíce klidu, nechali jsme výběh zarostlý,“ vysvětluje na webu Zoo Jihlava ředitel Jan Vašák. Úpravy výběhu by mohly hyeny stresovat a tomu se chtějí chovatelé vyhnout. Proto také prosí návštěvníky o ohleduplné chování v blízkosti výběhu, kde se již mláďata začínají k velké radosti všech ukazovat, aby postupně objevovala své okolí./1,2/

Zatímco v prvních dnech se ukrývala většinu času v noře, nyní již se mláďata s trochou štěstí ve výběhu dají zahlédnout. Ven však vychází spíše ráno, případně pozdě odpoledne. Stále platí, že jsou to noční zvířata.

Nová mláďata nového páru

Chov hyen žíhaných v Zoo Jihlava odstartoval, když se v sem roce 2013 dostala pětiletá samice Lexi z anglické Zoo Twycros, narodila se ve Spojených arabských emirátech. Z Emirátů pochází i samec Hutch. Ten docestoval do Jihlavy jen krátce po Lexi, když se sem přestěhoval přímo z hlavního města Spojených arabských emirátů Abú Ddabí. Loni bohužel Lexi po dlouhotrvajících zdravotních problémech uhynula. V létě však do Jihlavy dorazila nová samice Beca z Parc de la Haute Touche ve Francii.

Francouzka z rodu hyen a samec Hutch, původem z bohatých Emirátů, si v Jihlavě padli do oka. Důkazem je právě trojice roztomilých šelmiček. Lepší dárek k desetiletému výročí chovu hyen v Zoo Jihlava nemohl nový pár chovatelům věnovat. V rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad je přitom hyena žíhaná k vidění pouze v Zoo Jihlava a Zoo Bratislava, od roku 2017 nově i v Safari Parku Dvůr Králové, kde mají i hyeny skvrnité. Hyeny skvrnité chovají i v Zoo Zlín. Zoo Praha chová hyenu čabrakovou.

Ksukol ban 820

Zoo Jihlava

Zoo Jihlava je rozlohou menší, přesto tady návštěvníci navštíví pět kontinentu a uvidí přes 200 druhů exotických zvířat. K těm nejzajímavějším expozicím patří Tropický pavilon, zvaný Zoo pěti kontinentů.

V Tropickém pavilonu Zoo Jihlava návštěvníci procházejí bujným porostem tropických deštných pralesů po chodníčku vinoucím se břehem řeky, který jako by vysekal Indiana Jones. Jsou tady tůně plné ryb, želv nebo krokodýlů, terária s ještěry a hady včetně největšího hada světa anakondy velké, a to v bezprostřední blízkosti návštěvníků. V korunách tropických rostlin, mezi kterými nechybí ani banánovník, zázvor, papája nebo vanilka, se zase dají s trochou štěstí vidět třeba malé opičky lvíčci zlatí.

Za návštěvu však v Zoo Jihlava stojí i další expozice, mj. zajímavá expozice vlků, také expozice medvědů malajských Malay medan, expozice Himalay, Shetlandské ostrovy, africká vesnice v poušti Matongo, africká savana, ve které se tyčí žirafy, dále jihoamerická Hacienda Escondido, asijský parčík Hokkaido, asijský pavilon pro gibony a babirusy, australská farma s nočními zvířaty jako klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní anebo vakoveverka létavá, s výběhem pro ovce a jezírkem s černými labutěmi. Nechybí tady ani pavilony šelem. Tzv. Dům koček v Zoo Jihlava obývají skutečně jenom kočkovité šelmy, ty velké jako tygr sumaterský, ale i ty malé, jako například serval, margay či kočka arabská.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Lepší dárek k výročí si v Zoo Jihlava nemohli přát. Radují se tady z trojice vzácných mláďat

,

Letos je to přesně deset let, kdy se v Zoo Jihlava zabydlely hyeny žíhané. Jde o jediný druh hyen, který se vedle Afriky vyskytuje i ve velké části Asie. Přestože vzhledem připomíná spíš psa, je hyena příbuzná více šelmám kočkovitým a cibetkovitým. Žije v monogamních párech. Jako noční zvíře tráví den v hlubokých norách. A právě tam také ukrývá svá mláďata. Výjimkou není ani chovný pár jihlavských hyen. Samice se přitom k samci dostala teprve loni.

Internet: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Facebook Zoo Jihlava, /3/ Kudyznudy.cz, /4/ ZooPraha.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *