Přeskočit na obsah

Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru

Snímky vesmíru

Snímky vesmíru, zdroj: Pixabay.com, Canva.com, koláž

Je tak daleko, že z dalekohledu neustále mizí. Vesmírný teleskop Jamese Webba je však mocný, a to natolik, že se mu povedlo tento záhadný prvek zachytit. Řeč je o tzv. mizející galaxii označené AzTECC71. To, co vidíme na obrázcích, pochází z doby jen 900 milionů let po Velkém třesku, z doby, kdy se teprve rodily první hvězdy vesmíru a Sluneční soustava teprve čekala na svůj vznik.

Mlhavá skvrna světla

Díváte se na velmi rozmazaného, vysoce prachem chráněného obyvatele vesmíru, jehož jméno je pouze řetězec čísel a písmen. Dokonce sídlí v takové dálce od Země, že vklouzne dovnitř a ven z ostražitých očí dalekohledů… Tak popisuje mizející galaxii web Space.com s tím, že jde na pohled o mlhavou skvrnu světla, nepředstavitelně vzdálenou od mnoha jiných, mnohem slavnějších galaxií./1/

Rozmazaný obrázek naznačuje, že raný vesmír byl mnohem prašnější, než se myslelo. Přestože se může jevit až příliš matný, či dokonce matoucí, bezpochyby vrhá více světla na prvopočátek našeho vesmíru.

Vědcům pomáhá nahlédnout na Velký třesk, který nastal zhruba před 13,8 miliardami let.

Poprvé byla galaxie AzTECC71 zachycena dalekohledem James Clerk Maxwell na Havaji. Později ji viděl také radioteleskop ALMA v Chile. Pak se však na obrázcích pořízených Hubbleovým kosmickým dalekohledem zdálo, že mizí. Až Webbův teleskop přinesl dokonalé odhalení./2/

Video YouTube: Mizející galaxie v JWST (NASA)

Před JWST bylo galaxie jako AzTECC7 téměř nemožné hledat./2/

Skutečné monstrum

„Naše chápání historie vývoje galaxie je zkreslené, protože vidíme pouze méně zaprášené galaxie,“ uvedl Jed McKinney z University v Texasu v Austinu v tiskovém prohlášení. Autor studie o mizející galaxii, publikované v magazínu Astrophysical Journal, ji také označil jako monstrum./3,4/

„Tato věc je skutečné monstrum,“ popisuje McKinney a dodává: „I když to vypadá jako malý blob, ve skutečnosti každý rok tvoří stovky nových hvězd.“/2,3/

McKinney s kolegy v datech JWST prohledávali místo o velikosti tří plných Měsíců při pohledu ze Země v rámci mezinárodního úsilí o mapování nejranějších struktur vesmíru. Umožnilo jim to silné infračervené oko Webbova teleskopu, které přináší pozoruhodné obrázky z tlustých prachových oblaků převládajících v prvopočátcích vesmíru.

James Webb Space Telescop, JWST

Jeho vývoj trval více než 25 let a stál zhruba 10 miliard dolarů. Do vesmíru se s velkou pompou vydal na konci roku 2021. Do cíle vzdáleného více než 1,5 milionu kilometrů nad Zemí dorazil Vesmírný teleskop Jamese Webba 27. ledna 2022. Na gravitačně stabilní oběžné dráze kolem Slunce pak probíhalo testování a kalibrace, aby konečně 13. července 2022 dorazily z JWST první barevné snímky zvané Hluboké pole. Nabídly detailní pohled na vzdálené galaxie, stejně jako slavnostní snímky z léta 2023, kterými Webbův teleskop oslavil své první výročí.

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru

,

Je tak daleko, že z dalekohledu neustále mizí. Vesmírný teleskop Jamese Webba je však mocný, a to natolik, že se mu povedlo tento záhadný prvek zachytit. Řeč je o tzv. mizející galaxii označené AzTECC71. To, co vidíme na obrázcích, pochází z doby jen 900 milionů let po Velkém třesku, z doby, kdy se teprve rodily první hvězdy vesmíru a Sluneční soustava teprve čekala na svůj vznik.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury.

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum, 2000. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Pokorný, Z., Švanda, M.: Planety. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-056-6
  • Dušek, J., Kolasa, M., Švanda, M.: Sluneční soustava dalekohledem. Praha: Aventinum, 2021. ISBN: 978-80-7442-122-8

Internetové zdroje: /1/ Space.com, /2/ LiveScience.com, /3/ utexas.edu, /4/ iopscience.iop.org

Vesmír test ban 820

VESMÍR

Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice, se kterými můžeme objevovat Slunce, planety naší sluneční soustavy, blízké i vzdálené vesmírné objekty. Anebo také můžeme sledovat, aktuální dění na Zemi…


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *