Přeskočit na obsah

Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo

Lesňáček olšový, Parkesia noveboracensis

Ilustrační foto: Lesňáček olšový, Parkesia noveboracensis, zdroj: Mykola Swarnyk, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Je to jeden z malých amerických pěvců. Doma je v Kanadě a USA, odkud se na zimu stěhuje do Střední a Jižní Ameriky. Do Evropy se tak pochopitelně dostane jen velmi omezeně. Navíc je docela nenápadný a že by dorazil na dvorek k někomu, kdo ho v Británii pozná, se blíží k nule. A přece se stalo.

Vzhůru za ptáčkem

Ptáček, o kterém je řeč, se nazývá lesňáček. Konkrétně je to lesnáček olšový (Parkesia noveboracensis), z anglického překladu nazývaný také severní vodní drozd (northern waterthrush). A právě tento asi patnáctigramový ptáček se čirou náhodou ocitl na zahradě britského ornitologa Simona Wooda.

„Málem jsem spadl ze židle, když jsem ho poznal, a to i díky tomu, že jsem ho vídával v Americe. Padlo taky pár vulgarit,“ citovala ornitologa Simona Wooda BBC a následně i další média včetně těch českých./1,2,3/

V Británii byl lesňáček olšový celkem pozorovaný jen osmkrát. Fotografie, které Wood zveřejnil, tak přilákali další nadšené příznivce pozorování ptáků. Lesňáčka chtělo vidět a vyfotil hned druhý den více než sto nadšenců./1/

Ptáček sice přelétl o kousek dál, ale zůstal na místě, a tak se sem za ním i další den vydali stovky lidí./4/

Z dáli do Essexu

Lesňáček olšový za malou vesnici v hrabství Essex dorazil ze zámoří, z velké dálky se sem za ním pak sjeli ptačí pozorovatelé (birdwatcheři), kteří si takovou raritu nechtěli nechat ujít. Jak uvedl Wood, pravděpodobnost, že se dostane přes Atlantik a přistane na zahradě někoho, kdo ho pozná, je pozoruhodně malá. Dodal, že nad Evropu lesňáčka nejspíše přivedlo počasí, ve kterém zabloudil.

Pozorování ptáků (birdwatching)

I v Česku se stále více lidí věnuje kratochvíli v podobě pozorování ptáků. Birdwatching je fenoménem, který může provozovat každý, ať již na vlastní zahradě, či na druhém konci světa. Může jít o pozorování ptáků za oknem na krmítku, ale i pozorování jejich chování v přírodním prostředí, naslouchání ptačímu zpěvu při námluvách, ale i dalšímu švitoření, které působí jako pohlazení pro lidskou duši. Ale pozor, birdwatching je také jednou z nejoblíbenějších aktivit koček, i těch domácích, které se mu hojně věnují doma za oknem…

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo

,

Je to jeden z malých amerických pěvců. Doma je v Kanadě a USA, odkud se na zimu stěhuje do Střední a Jižní Ameriky. Do Evropy se tak pochopitelně dostane jen velmi omezeně. Navíc je docela nenápadný a že by dorazil na dvorek k někomu, kdo ho v Británii pozná, se blíží k nule. A přece se stalo.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury:

  • Fauna – Fascinující svět zvířat. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-2915-7
  • Hoare, B.: Fascinující svět zvířat. Praha: Pangea, 2021. ISBN: 978-80-277-0189-6

Internetové zdroje: /1/ BBC.com, /2/ ekolist.cz, /3/ iRozhlas.cz, /4/ Twitter Simona Wooda, /5/ Birdwatching.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *