Přeskočit na obsah

Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety

Kladrubští koně

Foto: Kladrubští koně, zdroj: Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Pro slavnostní ceremonie, jako je jmenování nového krále, kterého jsme se dočkali 14. ledna 2024, jsou bílí koně elegantního vzezření ideální. Právě takoví se rodí v Kladrubech. A dánský dvůr to oceňuje již celé tři desítky let. Starokladrubský kůň je však jako národní památka Česka vyzdvihovaný i v seznamu světového dědictví UNESCO.

Starokladrubský kůň v Dánsku

Koně z Kladrub se do Dánska dostaly již v roce 1994. Byla to iniciativa již prince Henrika, zesnulého manžela odstupující královny Margrethe II. (Markéta II.), otce nového krále.

Henrik chtěl obměnit dosluhující koně a hledal po Evropě exkluzivní bělouše. Našel je v Kladrubech nad Labem v roce 1993, hned v roce 1994 pak do Dánska putovalo celé šestispřeží z Kladrub.

„Starokladrubský kůň byl kdysi vyšlechtěný pro ceremoniální službu, pro dánské potřeby se proto výborně hodil. Má majestátní vzhled i pohyb. Je to kůň určený pro zapřahání do kočárů. Řadí se mezi nejmohutnější teplokrevná plemena. Je důležité, aby reprezentoval toho, koho veze v kočáře, aby byl krásný, aby byl souladných tvarů, aby měl krásný exteriér, aby měl klidnou povahu, protože pro ceremonie je důležitá spolehlivost,“ přibližuje pro ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek./1/

Ředitel hřebčína se přitom již v roce 2022 stal rytířem Dánského království, když mu dánská královna udělila řád Dannebrog. V prostorách královských stájí mu řád slavnostně předal Lord Chamberlain Kim Kristensen. Slavnost při příležitosti 50. výročí usednutí královny na trůn pak po udělení řádu zahrnovala i oficiální předání starokladrubského bělouše Rudolfo Raggiera V-54, který byl v předchozím roce z Národního hřebčína Kladruby nad Labem prodán do dánských královských stájí./2/

Video YouTube: Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem

Kladrubští koně odcházejí na dánský dvůr ve čtyřech až pěti letech. To již za sebou mají výcvik tahu i pod sedlem, jsou naučení chodit ve čtyřspřeží. Dánové pak v tréninku koní pokračují. Právě výcvik kočárových koní v Kladrubech nad Labem je spolu s jejich chovem od roku 2019 uvedený na seznamu Světových kulturních památek UNESCO.

Starokladrubský kůň

Zřejmě jako jako jediné plemeno na světě byli starokladrubští koně vyšlechtěni speciálně pro službu na dvorech panovníků. Historie chovu nejstaršího původního českého plemene koní je spjata s rodem Pernštejnů. Dnes národní hřebčín měl za Rudolfa II. status císařské dvorní instituce.

Původně byli starokladrubští koně chováni v různých barevných variantách, teprve od konce 18. století se chov omezil pouze na bílou a černou, resp. vranou barvu. Předci současných koní jsou v plemenných knihách evidováni od poloviny 18. století. 

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety

,

Pro slavnostní ceremonie, jako je jmenování nového krále, kterého jsme se dočkali 14. ledna 2024, jsou bílí koně elegantního vzezření ideální. Právě takoví se rodí v Kladrubech. A dánský dvůr to oceňuje již celé tři desítky let. Starokladrubský kůň je však jako národní památka Česka vyzdvihovaný i v seznamu světového dědictví UNESCO.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury.

Internetové zdroje: /1/ ekolist.cz, /2/ NHKladruby.cz, /3/ rozhlas.cz, /4/ Kudyznudy.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *