Přeskočit na obsah

Český strakáč, zlatá kropenka nebo valaška: České poklady v Zoo Jihlava

Kuřata, slepičky

Ilustrační foto: Kuřata, živé zlaté poklady, zdroj: Pixabay.com

Zoologické zahrady nezdobí jenom exotická zvířata, ale také ta domácí. V Zoo Jihlava pro ně připravili novou expozici s příhodným názvem České poklady. Je věnována našim národním plemenům. Jde tak o poklady živé, například o české králíky (strakáče), české slepice (kropenky) a další drůbež, ale třeba i ovce (valašky). Ty jsou nyní k vidění v expozici Australská farma, ale časem by se měly přesunout mezi České poklady.

Valašsky, benešáci či češky z Vysočiny

Jedním z plemen, které jihlavská zoo vybrala do své sbírky českých pokladů, je valašská ovce. Ta se do nové expozice teprve chystá. Již nyní tam jsou však k vidění třeba benešáci, plemeno holubů, které vzniklo v okresním městě ležící asi 50 kilometrů východně od Prahy a také podle něho dostalo své jméno.

Benešák byl původně modrý holub s barvou svých příbuzných bezpruhého modrého moravského a modrého pruhovaného holuba, později však díky šlechtění s bílým poštovním holubem, bílým kingem a červeným moravským pštrosem získal i bílou barvu. Postupně se objevily i další barevné varianty benešáka, červení, černí a žlutí rázi. To česká slepička je především kropenatá.

Česká slepice zlatě kropenatá, zvaná také lidově pouze češka, je ideálním plemenem pro volný výběh. Je otužilá a dokáže se o sebe postarat téměř sama.

Historie plemene česká kropenatá slepice sahá dle legendy až do 13. století, kdy je Markéta Přemyslovna přivezla do Dánska jako svatební věno dánskému králi. Křížením s dalšími plemeny málem došlo k zániku plemene, ale naštěstí se je díky domácím slípkám z Vysočiny podařilo na začátku 20. století zachránit. A tak dnes kropenky mohou těšit i návštěvníky jihlavské zoologické zahrady.

Video YouTube: Český strakáč

České poklady v Zoo Jihlava reprezentují vedle ovcí nebo slepic také králíci, ušáci z čeledi zajícovitých, kteří se překvapivě neřadí mezi hlodavce. K vidění jsou tady národní plemena chovaná nikoliv přímo jako domácí mazlíčci, ale jako hospodářská zvířata. Vévodí jim český strakáč.

Český strakáč a ti další

Patří mezi nejznámější a nejstarší plemena králíků, když byl vyšlechtěn v 18. století. Je charakteristický kontrastní kresbou, jak ostatně napovídá jeho jméno. To český luštič patří mezi plemena nejmladší. Byl vyšlechtěn v padesátých letech minulého století s důrazem na vzhled. Na rozdíl od strakáče ho zdobí jediná barva – pískově žlutá. To český červený je již dle svého jména na první pohled jiný, stejně jako v případě luštiče plemeno vzniklo na konci padesátých let.

Porovnat české králíky a posoudit, který z těchto živých českých pokladů je ten nejkrásnější, můžete v Zoo Jihlava.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Český strakáč, zlatá kropenka nebo valaška: Zoo Jihlava představuje České poklady

,

Zoologické zahrady nezdobí jenom exotická zvířata, ale také ta domácí. V Zoo Jihlava pro ně připravili novou expozici s příhodným názvem České poklady. Je věnována našim národním plemenům. Jde tak o poklady živé, například o české králíky (strakáče), české slepice (kropenky) a další drůbež, ale třeba i ovce (valašky). Ty jsou nyní k vidění v expozici Australská farma, ale časem by se měly přesunout mezi České poklady.

Internet: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Deník.cz, /3/ Holubník.com, /4/ Slepičář.cz /4/ agropress.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *