Přeskočit na obsah

Není návratu. Delfíni, kosatky a velryby překročili kritický práh evoluce

Jakmile se savec stane vodním živočichem, již se nevrátí zpět na souš, alespoň dle nové vědecké studie. Vědci na základě zkoumání více než 5600 druhů savců dospěli k závěru, že neexistuje možnost, že by se vodní savci jako kosatky, delfíni či velryby někdy znovu adaptovali na život na souši.

Delfín

Ilustrační foto: Delfín, zdroj: Pixabay.com

Na souš a zase zpět do vody

Asi před 350 až 400 miliony lety se první ryby přesunuly z vody na pevninu, aby se z nich stali čtyřnožci (tetrapodi), prehistoričtí obratlovci, kteří se postupně vyvinuli v obojživelníky, plazy a savce. Většina savců zůstala na souši, ale někteří se v evoluční historii asi před 250 miliony lety zase vrátili do vody.

Video YouTube: Tetrapodi

K přechodu zpět do vody došlo opakovaně, a tak si vědci položili opačnou otázku, zda by se vodní savci mohli znovu adaptovat na život na souši. Nová studie, publikovaná v červenci 2023 v časopise Proceedings of the Royal Society B, myšlenku další evoluce vodních savců zavrhuje, a to studiem tisíců druhů. Vědci je rozdělili do čtyř kategorií: plně suchozemské druhy, druhy s určitými vodními adaptacemi, ale stále mobilní na souši, druhy s omezeným pohybem na souši a plně vodní skupiny, jako jsou velryby./1/

Porovnáním vlastností mezi těmito druhy vytvořili modely s odhadem pravděpodobnosti vývoje specifických rysů. Objevili práh mezi plně vodními druhy a těmi vodními tvory, kteří zůstali částečně mobilní na souši. „Zjistili jsme, že je možné přejít z plně suchozemského na semiakvatický, ale existuje nevratný práh pro některé vodní adaptace,“ uvedla vedoucí studie Bruna Farina ze švýcarské univerzity ve Friborgu pro Live Science. Proto je dle vědců šance, že se plně vodní živočichové, jako jsou velryby a delfíni, vrátí na pevninu, prakticky nulová./2/

Ksukol ban 820

Voda není vzduch

Plný přechod do vody je spojený s mnoha změnami, jako je například zvýšení tělesné hmoty umožňující udržet teplo v chladnějším vodním prostředí nebo strava podporující zvýšený metabolismus. Takové vlastnosti však zhoršují konkurenční postavení savců ve srovnání s pozemskými formami života.

Studie se však zaměřuje pouze na savce, jak je to s nevratností adaptace dalších linií tetrapodů musí ověřit další výzkumy. Myšlenka nevratné evoluce přitom pochází již z 19. století, kdy ji předložil belgický paleontolog Louis Dollo. Tzv. Dollův zákon nevratnosti říká, že žádný organismus se v evoluci nevrací do původní formy. Jakmile je komplexní rys v průběhu času ztracen v generační linii, je nepravděpodobné, že se znovu objeví v následujících generacích, a to ani kdyby se druh vrátil do stejných podmínek jako jeho prehistorický předek.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Není návratu. Delfíni, kosatky a velryby překročili kritický práh evoluce

,

Jakmile se savec stane vodním živočichem, již se nevrátí zpět na souš, alespoň dle nové vědecké studie. Vědci na základě zkoumání více než 5600 druhů savců dospěli k závěru, že neexistuje možnost, že by se vodní savci jako kosatky, delfíni či velryby někdy znovu adaptovali na život na souši.

Internet: /1/ Royalsocietypublishing.org, /2/ LiveScience.com, /3/ BusinessInsider.com, /4/ Vesmír.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *