Přeskočit na obsah

Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů

Na zem slézá jen zřídka, žije převážně na stromech pralesů, a to výhradně pralesů Šalamounských ostrovů v Tichém oceánu. Na každém z ostrovů přitom žije trochu jiné zvíře, lišící se barvou či velikostí. Stále jde o jeden druh ještěrky s dlouhými prsty, silnými drápy a chápavým ocasem, který je typický pro opice. Tvoří až polovinu délky těla zvířete. Všichni scinkové šalamounští se vyznačují také bohatým sociálním životem.

Scink šalomounský (Corucia zebrata)

Scink šalomounský (Corucia zebrata), zdroj: Zoo Jihlava

Jedno mládě je až dost

Scinkové žijí v rodinách, ve kterých se o mláďata starají nejenom rodiče, ale i další příbuzní. Samice po šesti až osmi měsíční březosti rodí zpravidla jedno mládě, výjimečně dvě mláďata. Dospívají pomalu, ale již při narození mají dle zprávy Zoo Jihlava třetinovou velikost dospělého jedince. A právě v Jihlavě se nyní narodila jedné samici scinka hned tři vzácná mláďata./2/

Vůbec poprvé v historii

Scink šalomounský (Corucia zebrata) ze Šalamounských ostrovů, kde je ohrožen kácením lesů i lovem na jídlo nebo obchodování, chovají v Zoo Jihlava již od roku 1989. Za celou historii chovu se tady narodilo již 38 mláďat.

Hned několikrát se v jihlavské zoologické zahradě narodila i dvojčata, avšak letos poprvé se tady těší hned z trojnásobného přírůstku.

„Jedná se doopravdy o raritu, jelikož u těchto scinků většinou přichází na svět jedno veliké mládě, někdy dvojčata. Právě dvojčata se u nás už několikrát narodila, ale trojčata máme v historii poprvé a i celosvětově se jedná o raritu,“ komentovala nové jihlavské přírůstky mluvčí zahrady Simona Kubičková./3/

Mláďata spolu s rodiči již v Zoo Jihlava dělají radost i návštěvníkům, kteří je mohou vidět v teráriu v horním podlaží Tropického pavilonu.

Ksukol ban 820

Tropický pavilon Zoo Jihlava

V Tropickém pavilonu Zoo Jihlava návštěvníci procházejí bujným porostem tropických deštných pralesů po chodníčku vinoucím se břehem řeky, který jako by vysekal Indiana Jones. Narazí tady dokonce na vrak letadla nebo visutý most. K vidění jsou tady tůně plné ryb, želv nebo krokodýlů, terária s ještěry a hady včetně největšího hada světa anakondy velké, a to v bezprostřední blízkosti návštěvníků. V korunách tropických rostlin, mezi kterými nechybí ani banánovník, zázvor, papája nebo vanilka, se zase dají s trochou štěstí vidět třeba malé opičky lvíčci zlatí.

Za návštěvu však v Zoo Jihlava stojí i další expozice, mj. zajímavá expozice vlků, také expozice medvědů malajských Malay medan, expozice Himalay, Shetlandské ostrovy, africká vesnice v poušti Matongo, africká savana, ve které se tyčí žirafy, dále jihoamerická Hacienda Escondido, asijský parčík Hokkaido, asijský pavilon pro gibony a babirusy, australská farma s nočními zvířaty jako klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní anebo vakoveverka létavá, s výběhem pro ovce a jezírkem s černými labutěmi. Nechybí tady ani pavilony šelem. Tzv. Dům koček v Zoo Jihlava obývají skutečně jenom kočkovité šelmy, ty velké jako tygr sumaterský, ale i ty malé, jako například serval, margay či kočka arabská.

Zoo Jihlava je ve srovnání s ostatními českými zoo rozlohou menší, přesto tady návštěvníci navštíví pět kontinentů a uvidí přes 200 druhů exotických zvířat. K těm nejzajímavějším expozicím patří právě Tropický pavilon, zvaný Zoo pěti kontinentů.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek mláďat ze Šalomounových ostrovů

,

Na zem slézá jen zřídka, žije převážně na stromech pralesů, a to výhradně pralesů Šalamounských ostrovů v Tichém oceánu. Na každém z ostrovů přitom žije trochu jiné zvíře, lišící se barvou či velikostí. Stále jde o jeden druh ještěrky s dlouhými prsty, silnými drápy a chápavým ocasem, který tvoří až polovinu délky těla zvířete. Všichni scinkové šalamounští se vyznačují také bohatým sociálním životem.

Internet: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Facebook Zoo Jihlava, /3/ Jihlavsky.Denik.cz, /4/ Rozhlas.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *