Přeskočit na obsah

Špulka na vrchu Březák u Lbosína: Nová rozhledna, která dostává svému jménu

Rozhledna Špulka zdobí malebnou středočeskou krajinu nad obcí Lbosín nedaleko Benešova u Prahy. Vyrostla na jednom z místních kopců zvaném Březák v nadmořské výšce 530 metrů. Z obce Lbosín vede k rozhledně Ptačí stezka. V areálu rozhledny se nachází i kruhová naučná stezka s informacemi o regionu, interaktivními zábavnými prvky a odpočinkovým zázemím.

Rozhledna Špulka u Lbosína

Foto: Rozhledna Špulka u Lbosína, zdroj: Jan Pasler/shutterstock.com, CzechTourism

150 schodů za výhledem do 30 metrů

Rozhledna Špulka je postavená z oceli, dřeva a kamene. Již dle názvu odkazuje na svůj tvar, který nápadně připomíná dřevěnou špulku na nitě. Zajímavý tvarové provedení skýtá i optický klam. Při pohledu odspodu i shora to vypadá, že stavba někam padá.

Na vyhlídku ve výšce 30 metrů vede točité schodiště se 150 schody. Kruhový je i výhled do okolí, na Benešovsko, Posázaví nebo Povltaví. Při dobrém počasí a viditelnosti je vidět i Ještěd, také Krkonoše na straně jedné, Šumava na straně druhé.

Video YouTube: Rozhledna Špulka u Lbosína

Rozhledna Špulka, typická svým netypickým tvarem, je vysoká 37,6 metrů (46,4 metrů s anténou a bleskosvodem). Výška vyhlídky ve 30 metrech nabízí výhledy do širokého okolí. Vzdušnost vyhlídkové plošiny a zkosený tvar dávají pocit, jako byste se do krajiny dívali ze vzduchu.

Pod rozhlednou je vedle laviček k posezení a odpočinkového zázemí vydlážděna zajímavá kamenná mapa s názvy okolních obcí a památkami regionu. Také po obvodu stavby najdete prostřednictvím informačních tabulí informace o regionu a rozhledně. Dozvíte se tady mj. o tom, že tady dříve stála dřevěná triangulační věž, funkční asi do roku 1960, nebo že projekt rozhledny vytvořilo společně 21 obcí.

Kočka pro štěstí

Rozhledna roku

Ze tří architektonických návrhů, které vytvořila Ing. arch. Iveta Torkoniaková, vyhrála s převahou rozhledna, tehdy ještě s pracovním názvem Špulka. Krásný, čistý tvar, výstižné a obecně české jméno představovalo dohromady vše žádané. Obyčejně slouží špulka k navinutí něčeho dlouhého, pevného, někdy i křehkého. Podobnou filozofii svazek obcí CHOPOS. Právě ten se v rámci rozvoje regionu podílel na přípravě a realizaci rozhledny v letech 2013 až 2014 ve správním území Divišova, v katastru obce Lbosín.

Rozhledna, již s oficiálním jménem Špulka, byla slavnostně otevřena v dubnu 2014 jako výsledek rozsáhlé spolupráce obcí, spolků, škol i široké veřejnosti, která se také na výstavbě podílela finančně. V témže roce získala prvenství v anketě vyhlášené Klubem přátel rozhleden Rozhledna roku.

Rozhledna Špulka: Otevírací doba, vstupné a mapa

Rozhledna Špulka je otevřená neomezeně po celý rok, s přihlédnutím na klimatické podmínky. Vstupné je dobrovolné.

GPS: 49.7934633N, 14.8257139E

Ptačí stezka Lbosín

Trasu na rozhlednu Špulka na vrch Březák z obce Lbosín provází zajímavé naučné tabulky. Celkem dvanáct zastávek, které nabízí zdejší Ptačí stezka, představuje nejběžnější české ptáky. Důmyslným dřevěným provedením nabízí nejdříve obrázek ptáka, takže můžete sami určit druh. Následně si pak otevřením poklopu ověříte, o jakého ptáka skutečně jde a dozvíte se o něm víc. Na Ptačí stezce čeká například pěnkava, sýkorky, strnad, červenka, brhlík, žluna, také drobek střízlík nebo krkavec velký.

Součástí Ptačí stezky je i keška s ptačí tématikou, fanoušci geocashingu jistě ocení i druhou, věnovanou samotné rozhledně.

Poblíž rozhledny je zasazen malý rybníček s vodníkem, kde si děti mohou vyzkoušet chytání ryb na udici. Narazíte tady i na zmenšený kamenný Stonehenge. K odpočinku tady slouží i příjemný altán nebo přístřešky zvané Lesní kino. Naučná stezka kolem rozhledny seznamuje mj. i se včelím úlem, lemují ji dřevěné postavičky místní řezbářky Jitky Vondrové.

Kolem rozhledny se rozkládá zemědělská krajina, ale necelých deset kilometrů dál se můžete nabažit krásou zeleně v zámeckém parku zámku Jemniště. Do deseti kilometrů leží i ikonický hrad Český Šternberk.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Špulka na vrchu Březák u Lbosína: Nová rozhledna, která dostává svému jménu

,

Rozhledna Špulka zdobí malebnou středočeskou krajinu nad obcí Lbosín nedaleko Benešova u Prahy. Vyrostla na jednom z místních kopců zvaném Březák v nadmořské výšce 530 metrů. Z obce Lbosín vede k rozhledně Ptačí stezka. V areálu rozhledny se nachází i kruhová naučná stezka s informacemi o regionu, interaktivními zábavnými prvky a odpočinkovým zázemím.

Internet: Oficiální webové stránky RozhlednaŠpulka.cz, ObecKozmice.cz, Kudyznudy.cz, Hrady.cz

Modrá kočka bann

DOBRÉ
ZPRÁVY

Nechte plavat to, co nemůžete změnit. Vpusťte do života minimalismus. Posuňte svůj pohled na svět. KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy, informace s pozitivním nábojem, články, které potěší, udělají radost a podpoří dobro. Náš pohled směřuje i přímo vzhůru, abychom nabídli magický klid vesmíru.

Dobré zprávy Kočka za oknem banner


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *