Přeskočit na obsah

Vesmírný teleskop Jamese Weba a jeho ohromující mise: Pohlédnout do vesmíru dále a hlouběji než kdykoliv předtím

Jeho vývoj trval více než 25 let a stál zhruba 10 miliard dolarů. Do vesmíru se vydal na konci roku 2021, do cíle vzdáleného více než 1,5 milionu kilometrů nad Zemí dorazil Vesmírný teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescop, JWST) 27. ledna 2022. Na gravitačně stabilní oběžné dráze kolem Slunce pak probíhalo testování a kalibrace, aby konečně 13. července 2022 dorazily z JWST první barevné snímky. Letos v létě tak velkolepé snímky JWST slaví první výročí. A slaví velkolepě.

Vesmírný teleskop Jamese Webba

Foto: Vesmírný teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescop, JWST), zdroj: Pixabay.com

Hluboké pole vesmíru

JWST je schopný nahlédnout dále, hlouběji a podrobněji do vesmíru než jakýkoliv jiný vesmírný dalekohled. S průměrem primárního zrcadla zhruba 6,5 metru doplňuje a rozšiřuje objevy Hubbleova vesmírného dalekohledu s delším pokrytím vlnovými délkami a výrazně zlepšenou citlivostí.

Delší vlnové délky teleskopu umožňují vědcům nahlížet do prachových mračen, kde se dnes formují hvězdy a planetární systémy. Mohou se také podívat mnohem blíže k počátku času a pátrat po nepozorovaném formování prvních galaxií. Již koncem roku 2022 Webův vesmírný teleskop překonal svůj vlastní rekord, když nalezl nejstarší dosud potvrzenou galaxii – z doby pouhých 325 milionů let po velkém třesku.

Webbův telekop již také stihl odhalit složky tvořící planety kolem hvězd s nízkou hmotností a vůbec poprvé zachytit hvězdokupy ve vzdálených galaxiích. Detailní pohled na vzdálené galaxie ostatně přinesly i první snímky kosmického teleskopu Jamese Webba nazvané Hluboké pole.

Video YouTube: První snímky teleskopu Jamese Webba

Nový pohled lidstva na vesmír

„Každý nový snímek je novým objevem, který umožňuje vědcům z celého světa klást a odpovídat na otázky, o kterých se jim dříve ani nesnilo,“ uvedl při příležitosti ročního výročí JWST administrátor NASA Bill Nelson. Zásoby dat odeslaných na Zemi zaměstnají tisíce vědců po celém světě na dlouhé roky a jistě přinesou další dosud skryté objevy./1/

„Ve svém prvním výročí již vesmírný teleskop Jamese Webba splnil svůj slib rozvinout lidem vesmír a obdaroval přitom lidstvo dechberoucí pokladnicí obrazů a vědy, která vydrží desítky let,“ uvedla Nicola Fox, přidružená administrátorka vědecké mise NASA z ředitelství ve Washingtonu DC./1/

„Během jediného roku vesmírný teleskop Jamese Webba změnil pohled lidstva na vesmír, nahlédl do prachových mračen a vůbec poprvé viděl světlo ze vzdálených koutů vesmíru,“ dodal její kolega Nelson. Prachová mračna a světlo hvězd přitom nechybí ani ve výročních snímcích teleskopu JWST, které zachycují 390 světelných let vzdálenou hvězdotvornou oblast Rho Ophiuchi./1,2/

Video YouTube: Rho Ophiuchi na snímku JWST

Nejbližší hvězdotvorná oblast

Rho Ophiuchi, pojmenovaná podle dvojhvězdy Rho Ophiuchi, je relativně klidná, malá hvězdná školka, která obsahuje asi 50 mladých hvězd o velikosti našeho Slunce nebo menších. Snímek JWST také zobrazuje hustá mračna prachu kolem rodících se hvězd i obrovské výtrysky molekulárního vodíku, ke kterým dochází, když nová hvězda poprvé prorazí prach.

„Webbův obraz Rho Ophiuchi nám umožňuje být svědky velmi krátkého období v životním cyklu hvězd s novou jasností,“ vysvětluje Klaus Pontoppidan, projektový vědec JWST z Space Telescope Science Institute v Baltimoru. „Naše vlastní Slunce zažilo takovou fázi, už dávno, a nyní máme technologii, abychom viděli začátek příběhu jiné hvězdy.“/5/

O ČLÁNKU: Vesmírný teleskop Jamese Weba a jeho ohromující mise: Pohlédnout do vesmíru dále a hlouběji než kdykoliv předtím

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Vesmírný teleskop Jamese Weba a jeho ohromující mise: Pohlédnout do vesmíru dále a hlouběji než kdykoliv předtím

,

Jeho vývoj trval více než 25 let a stál zhruba 10 miliard dolarů. Do vesmíru se vydal na konci roku 2021, do cíle vzdáleného více než 1,5 milionu kilometrů nad Zemí dorazil Vesmírný teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescop, JWST) 27. ledna 2022. Na gravitačně stabilní oběžné dráze kolem Slunce pak probíhalo testování a kalibrace, aby konečně 13. července 2022 dorazily z JWST první barevné snímky.

Internet: /1/ NASA.gov, /2/ Space.com, /3/ ESAweb.org, /4/ Webbtelescope.org, /5/ Sci.news

Vesmír test ban 820

VESMÍR

Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice, se kterými můžeme objevovat Slunce, planety naší sluneční soustavy, blízké i vzdálené vesmírné objekty. Anebo také můžeme sledovat, aktuální dění na Zemi…

Modrá planeta ban, Neptun

Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *