Přeskočit na obsah

Slavná bitva Tří císařů v bílé krajině. Slavkovské bojiště tento víkend opět burácí

Napoleonské vojsko v akci

Ilustrační foto: Napoleonské vojsko v akci, zdroj: Pixabay.com

První prosincový víkend si připomínáme slavnou bitvu Tří císařů, která se ve Slavkově odehrála před 218 lety. Slavkovské bojiště každým rokem tradičně ožívá, letos vůbec největší rekonstrukcí bitvy. Účast přislíbilo více než tisíc účastníků z 15 zemí světa. K vidění tady je 83 historických jednotek, 60 koní a 60 děl.

Manévry pěchoty, jezdectva i dělostřelectva

Program od pátku do neděle 3. prosince 2023 zahrnuje manévry pěchoty, jezdectva i dělostřelectva, pochopitelně podle dobových zásad. Představí se tady historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.

Rekonstrukce bitvy Tří císařů, tedy francouzského císaře Napoleona, rakouského císaře Františka a ruského císaře Alexandra je na programu v sobotu odpoledne. Probíhá u obce Tvarožná, pod kopcem Santonem. Je zasazena na severním okraji historického bojiště, které je mimořádné již svou rozlohou přibližně 10 x 12 kilometrů.

V neděli v poledne pak na Prateckém kopci, místě nejtvrdších bojů bitvy, která představuje největší Napoleonovo vítězství, proběhne pietní akt. Před památníkem Mohyla míru u Prace věnovaném obětem válek budou vzpomenuty nejen vojenské, ale i civilní oběti bitvy u Slavkova.

Video YouTube: Bitva u Slavkova, Austerlitz 2022

Austerlitz 2023

„Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie,“ uvádí na webu projektu Austerlitz, který reprezentuje pravidelně pořádanou napoleonskou vzpomínkovou akci na světě./1/

Od Slavkova po Waterloo

Zatímco Austerlitz, jak zní německý název města Slavkov, se v roce 1805 do historie zapsal velkolepým vítězstvím Napoleona, tažení francouzského císaře Evropou vyvrcholilo v roce 1815 bitvou u Waterloo na území dnešní Belgie. Francouzská armáda vedená Napoleonem Bonapartem se v ní střetla částí vojsk takzvané Sedmé koalice evropských panovníků. Drtivá porážka Napoleona znamenala definitivní konec napoleonských válek v Evropě.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Slavná bitva Tří císařů v bílé krajině. Slavkovské bojiště tento víkend opět burácí

První prosincový víkend si připomínáme slavnou bitvu Tří císařů, která se ve Slavkově odehrála před 218 lety. Slavkovské bojiště každým rokem tradičně ožívá, letos vůbec největší rekonstrukcí bitvy. Účast přislíbilo více než tisíc účastníků z 15 zemí světa. K vidění tady je 83 historických jednotek, 60 koní a 60 děl.

Internet: /1/ Austerlitz.org, /2/ Kudyznudy.cz, /3/ 1805.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *