Přeskočit na obsah

Co to je? Rozcuchaný chomáček chlupů v Zoo Praha dovádí překvapivě ve větvích

Bude mít tři měsíce, mládě urzona kanadského v Zoo Praha už přijímá pevnou potravu a odvážně se také vrhá do výšek. Právě tam si urzouni lebedí. Severoameričtí hlodavci jsou ke šplhání po stromech vybaveni měkkými polštářky na končetinách a hlavně silnými drápy, které jim pohyb ve větvím umožňují. Na stromech dokonce i spí.

Urzoun kanadský, mládě

Foto: Urzoun kanadský, mládě, zdroj: Oliver Le Que, Zoo Praha

Pozor, nesahat!

Urzoun kanadský (Erethizon dorsatum) připomíná vzhledem dikobrazy, proto překvapuje, že většinu času tráví na stromech. Stejně jako dikobraz je urzoun vybavený ostny. Mezi hustými chlupy se stříbřitými špičkami jsou ostny skryté. Na zádech a na ocase jich má však dost na to, aby se ubránil v případě nebezpečí. Jsou ostré a na koncích navíc mají háčky, takže když se ožene ocasem, není to nic příjemného. Ani pohladit tohoto zdánlivého mazlíka není dobrý nápad…

Příbuznými urzounů jsou morčata, jsou to taková stromová morčata s bodlinami. Stejně jako u morčat se mládě urzouna rodí dobře vyvinuté, osrstěné a s otevřenýma očima. Nedrží se však v noře, během pár dní již šplhá po stromech a brzy koruny stromů po vzoru rodičů vnímá jako svůj domov. Doma, tedy ve větvích už skotačí i dubnové mládě urzouna v pražské zoo. A už se ví, že je to samička.

Každé mládě v zoo je velký chovatelský úspěch, odchov urzounů totiž není jednoduchý, jak již dříve vysvětloval Pavel Brandl, kurátor savců pražské zoo./3/  „Rodí sezónně jednou ročně, většinou jenom jedno mládě. Urzoni jsou citliví jak na teplotní výkyvy, tak na vlhkost či parazity. I pro veterináře jsou takovým trochu oříškem, takže každé mládě v Evropě se zkrátka počítá,“ uvedl Brandl./3/

Ksukol ban 820

Stromové hody

Stromy jsou ně domovem a z velké části představují také jídelníček urzouna kanadského. Pochutnává si na mladých větvích s pupeny, šťavnatých listech i na kůře. Nepohrdne ani plody a v zimě jehličím. Stejně jako dikobrazové jsou urzouni zvířata s podvečerní a noční aktivitou, přesto potěší na pohled i denní návštěvníky zoo, mladá samička, chlouba pražské zoologické zahrady obzvlášť.

Urzouni jsou k vidění nejenom v Zoo Praha, ale i v Zoo Olomouc nebo Zoo Plzeň.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Co to na tom stromě je? Rozcuchaný chomáček chlupů, „ňuňu“ mládě v Zoo Praha dovádí překvapivě ve větvích

,

Bude mít tři měsíce, mládě urzona kanadského v Zoo Praha už přijímá pevnou potravu a odvážně se také vrhá do výšek. Právě tam si urzouni lebedí. Severoameričtí hlodavci jsou ke šplhání po stromech vybaveni měkkými polštářky na končetinách a hlavně silnými drápy, které jim pohyb ve větvím umožňují. Na stromech dokonce i spí.

Internet: /1/ ZooPraha.cz, /2/ Facebook Zoo Praha, /3/ Novinky.cz, /4/ Deník.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *