Přeskočit na obsah

Pozná kočka svého člověka? Samozřejmě, že ano. Hlavní roli však nehraje zrak

Kočky jsou sice nezávislá stvoření se svéráznou osobností, rozhodně však nejsou imunní vůči lidské lásce a péči. Ke svému člověku kočky vzhlížejí, minimálně jako ke zdroji potravy a bezpečí. Jsou to právě instinkty a přirozené potřeby kočky, které také z velké části rozhodují o tom, že si kočičí šelma vytváří ke svému chovateli vztah. Základem vztahu kočka a člověk je pochopitelně i to, že kočka svého člověka pozná.

Kočka tě pozná

Ilustrační foto: Kočka tě pozná, zdroj: Unsplash.com

Kočka není pes

Na rozpoznávání obličeje člověka kočka specialista není, zato pes ano. Dokládá to studie Paula Cornwella z katedry psychologie Pensylvánské univerzity a neurovědce Stephena G. Lombera z Univerzity Texas v Dallasu. Zatímco 88,2 procentům psů ve studii stačilo k rozpoznání svého psovoda vidět tvář, svého chovatele podle tváře poznalo pouze 54,5 procent koček. Pokud šlo o obrázky cizích či známých koček, byly kočky znatelně úspěšnější./1/

Vizuální rozpoznávání lidské tváře není silnou stránkou koček. Nutno podotknout, že na tom bude mít podíl přirozená krátkozrakost a to, jak fungují kočičí oči. Svůj zrak kočky využívají dokonale, avšak přesně tak, jak potřebují. Ani tisíce let soužití s člověkem nevedly k vytvoření potřeby rozpoznávání lidských tváří, kočka totiž dokáže svého člověka od jiných spolehlivě odlišit i bez toho. Využívá přitom svůj dokonale vyvinutý čich či výborný sluch. Přesto kočka není vzhledem ke svému člověku zcela slepá.

Řeči tváře kočka rozumí

Možná není specialista na rozpoznávání lidských tváří, přesto kočka rozumí výrazům obličeje, jak dokládají vědecké studie./2,3,4/ Mimika člověka je přitom o poznání jiná než řeč kočičího těla, a přece si s ní kočka ví rady. Ostatně expert na chování zvířat John Bradshaw z univerzity v Bristolu, autor publikace o kočkách Cat Sence říká, že člověk je pro kočku také kočka, ač přerostlá, bez chlupů a hloupější, s omezenými schopnosti komunikace./12/

KOČKA & ČLOVĚK

Kočka si prostě dělá, co se jí líbí

Dle studie maďarských vědců z Eötvös Loránd University v Budapešti kočka také dokáže číst lidský pohled. Když kočky v tomto výzkumu sledovaly pohled svého chovatele, který určoval směr k jídlu, dosáhly úspěšnosti 70 procent./5/ Jak už to tak s kočkami bývá, i tady se ukazuje, že o tom, co kočka umí, rozhoduje především její motivace.

Kočka jednoduše musí chtít. Své by o tom mohli vyprávět právě vědci, kteří narážejí na neochotu koček spolupracovat. To je také jeden z důvodů, proč o kočkách neexistuje tolik studií jako o psech. Kočky se jednoduše nechovají tak, jak si vědec (či jakýkoliv jiný člověk) zamane.

Lidské emoce rozpozná lépe než člověk sám

Když jde o pouto kočka – člověk, lidskou péči, lásku a milované jídlo, využívá kočka své smysly natolik, že rozpozná emocionální rozpoložení člověka, dokonce lépe než on sám. Pomáhají ji v tom pachy, které souvisejí s hormonální činností uvnitř lidského organismu během prožívaných emocí.

Studie japonských vědců Atsuko Saito a Kazutaka Shinozuka, publikovaná v časopise Animal Cognition, prokázala, že kočka rozpozná i hlas svého chovatele./6/ Navazující studie francouzských vědců pod vedením Charlotte de Mouzonové navíc dokládá, že kočka reaguje nejenom na hlas svého člověka, ale i na tón jeho hlasu./7/ Díky svému vynikajícímu sluchu detailně registruje i drobné změny v tónu lidského hlasu. Ty toho o aktuální náladě člověka prozradí víc, než si my, oproti kočce takřka hluší dvounožci, umíme představit.

O ČLÁNKU: Pozná kočka svého člověka? Samozřejmě, že ano. Hlavní roli však nehraje zrak

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Pozná kočka svého člověka? Samozřejmě, že ano. Hlavní roli však nehraje zrak

,

Kočky jsou sice nezávislá stvoření se svéráznou osobností, rozhodně však nejsou imunní vůči lidské lásce a péči. Ke svému člověku kočky vzhlížejí, minimálně jako ke zdroji potravy a bezpečí. Jsou to právě instinkty a přirozené potřeby kočky, které také z velké části rozhodují o tom, že si kočičí šelma vytváří ke svému chovateli vztah. Základem vztahu kočka a člověk je pochopitelně i to, že kočka svého člověka pozná.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá z emoční inteligence člověka, osobních chovatelských zkušeností a dostupných zdrojů:

Internet: /1/ Arvojournals.org, /2/ NIH.gov, /3,4/ TandOnline.com, /5/ ScienceDirect.com, /6,7/ Springer.com, /8/ TheBrucePets.com, /9/ Slate.com, /10/ Inverse.com, /11/ Catbehaviorsolutions.org

Literatura

/12/ Bradshaw, J.: Cat Sense: How the New Feline Science Can Make You a Better Friend to Your Pet. New York: Basic Books, 2014. ISBN: 978-0465064960

Norway Timelapse
Hry a hračky všeho druhu
Norway Timelapse
Tipy pro štěstí koček i lidí
Norway Timelapse
PLUS něco navíc

CHCETE VÍC?

Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…

KOČKY KOČIČÍ

Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, stejně jako kočky. Právě kočičí magie, říše zvířat a rostlin, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací. Přijměte pozvání do světa, který je pořád v pořádku. Průvodci nám budou kočky, protože ty mají všechny brány otevřené. Kočka ví, jak žít. Kočka ví, jak zklidnit svého člověka, jak ho pobavit, nebo také radostně rozčílit…

Dokonce i na dálku kočky zprostředkují radost. Kombinace roztomilosti, zábavy a laskavého humoru se nikdy neomrzí, ani jako kočičí videa a kočičí obrázky, internetová zábava pro každého. Neméně potěšení jako kočky skýtají i koťata, rysy roztomilosti vzbuzují v člověku přirozeně příjemné pocity, jako potvrzuje i moderní věda.


Norway Timelapse
Není modrá
jako modrá…
Norway Timelapse
Není modrá
jako modrá…
Norway Timelapse
Není modrá
jako modrá…

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *