Přeskočit na obsah

Vědci odhalují skryté podsvětí. V extrémních teplotách objevili zcela nový ekosystém plný bizarních tvorů

Museli se dostat kolem hydrotermálních průduchů s extrémními teplotami až 368 stupňů Celsia, až dovnitř trhlin v zemské kůře, aby uskutečnili ohromující objev. Poblíž souostroví Galapágy u západního pobřeží Jižní Ameriky v oblasti East Pacific Ridge vědci narazili na dosud neznámý ekosystém.

Riftia pachyptila

Foto: Riftia pachyptila, zdroj: NOAA, Galapagos Rift Expedition, Public domain via Wikimedia Commons

Co se skrývá uvnitř sopky?

Hydrotermální průduchy byly při při průzkumu East Pacific Ridge poprvé dokumentovány v roce 1977. Totemy roztavené lávy jsou vysoké až 12 metrů a do oceánu tryskají s horkou vodou i množství minerálů. Když vědci na palubě výzkumné lodi Falkor využili robotickou ruku, aby zkoumali vrstvy mořského dna, zjistili, že se to pod podmořskou sopkou hemží nepoznanými formami života.

Dosud nikoho nenapadlo podívat se hydrotermálními průduchy dovnitř, až nyní. „Na souši už dlouho víme o zvířatech žijících v dutinách pod zemí a v oceánu o zvířatech žijících v písku a bahně, ale poprvé vědci hledali život pod hydrotermálními průduchy,“ uvedla v oficiálním prohlášení Jyotika Virmani, výkonná ředitelka institutu Schmidt Ocean, který stál v čele expedice do zvláštního ekosystému plného ještě zvláštnějších tvorů. „Tento skutečně pozoruhodný objev nového ekosystému, skrytého pod jiným ekosystémem, poskytuje nový důkaz, že život existuje na neuvěřitelných místech,“ dodala vědkyně./1/

Video YouTube: Nově objevený hlubokomořský svět

Nový svět, svět obrovských červů

Tímto objevem se značně rozšiřuje naše chápání života na Zemi, jak v prohlášení Schmidt Ocean Institut uvedla Monika Bright, ekoložka z Vídeňské univerzity, která se na misi podílí. Dodala, že život využívá minerální tekutinu proudící zespodu a kyslík z mořské vody, tedy shora. Ovšem tvorové, kteří v tomto kyselém a extrémně horkém prostředí žijí, jako zdroj více než kyslík využívají třeba sulfan (sirovodík)./1,2/

Příkladem jsou obří hlubokomořští červy Riftia pachyptila (česky bradatice), kteří dorůstají délky přes dva metry a žijí déle než 250 let. Nemají trávicí soustavu. K získání energie využívají symbiotické bakterie, kterým prostřednictvím vlastní krve dodávají sulfan k procesům oxidace.

I na bradatici tady výzkumníci natrefili. Zvláštní je, že nad průduchy přitom bylo jen minimum jeho larev, které ještě na rozdíl od dospělého jedince mají ústa a žaludek. Zatímco velký červ je přisedlý na mořském dně, larvy se volně pohybují ve vodě, avšak dle zmiňovaného průzkumu mořského dna se nyní vědci domnívají, že se jeho larvy pohybují spíše v podmořských vulkanických tekutinách. Tak se mohou hluboko pod povrchem země, dokonce v hloubce pod mořským dnem šířit do dalších pozoruhodných světů.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Vědci odhalují skryté podsvětí. V extrémních teplotách objevili zcela nový ekosystém plný bizarních tvorů

,

Museli se dostat kolem hydrotermálních průduchů s extrémními teplotami až 368 stupňů Celsia, až dovnitř trhlin v zemské kůře, aby uskutečnili ohromující objev. Poblíž souostroví Galapágy u západního pobřeží Jižní Ameriky v oblasti East Pacific Ridge vědci narazili na dosud neznámý ekosystém.

Internet: /1/ SmidtOcean.com, /2/ LiveScience.com, /3/ gfbs-home.de

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *