Přeskočit na obsah

Betlémské světlo dorazilo do Česka. Skauti ho budou rozvážet vlaky po republice

Lucerna, ve které září Betlémské světlo

Ilustrační foto: Lucerna, ve které září Betlémské světlo, zdroj: Pixabay.com

Již po sedmnácté se letos skauti vydávají za Betlémským světlem, aby rozzářilo i české domovy. Po slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil v sobotu 9. prosince 2023 ve Vídni, se světlonoši vracejí se světelným symbolem míru, lásky, naděje a přátelství zpět. Předávají ho dál po celém Česku a s ním i vánoční atmosféru.

Plamínek z Betléma putuje Evropou

Betlémské světlo, odebrané z věčného ohně, který hoří v v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny, má před Vánocemi šířit pokoj a mír.

Myšlenka vznikla v Rakousku, kam plamínek v roce 1986 poprvé přicestoval letadlem a stal se součástí charitativní vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize. Z Rakouska se od té doby šíří po celé Evropě.
K nám se Světlo přátelství, jak se betlémský plamen někdy také nazývá, dostalo po pádu železné opony. Právě skauti ho v prosinci 1989 přinesli až pod sochu svatého Václava v Praze./1/

Letos plamínek Betlémského světla putuje se skauty vlakem railjet 372 Vindobona z Vídně do Brna, s příjezdem v sobotu ve 20:35 hodin. Z lampy vojenského typu ho předávají dál, přebírají ho místní skauti a dobrovolníci. Ti ho následující sobotu 16. prosince budou vlakovými spoji rozvážet po celém Česku./2/

Již v neděli 10. prosince světlo přivítají v brněnské katedrále Petra a Pavla na Petrově. Při slavnostní bohoslužbě, která začíná ráno v 9 hodin, ho skauti předají biskupovi, aby mu požehnal./2/

Video YouTube: Betlémské světlo září v nové písni

Kam za Betlémským světlem?

I letos si může každý vyzvednout plamen světla přímo od zdroje, přijít si pro ně v sobotu 16. prosince za skauty na nádraží. Rozvážet ho budou vybranými vlaky. Stačí si donést vlastní svíčku nebo svítilnu.

V sobotu 16. prosince ve 14 hodin proběhne mj. slavnostní instalace lucerny se světlem před Husovým sborem v Praze poté, co Betlémské světlo dorazí nádraží v Hostivici do Tuchoměřic. Od té chvíle tady bude světlo udržováno a poskytováno všem zájemcům až do 26. prosince 2023. Podobných zářivých míst bude v Praze hned několik./1/

Betlémské světlo v Česku

Betlémské světlo bude k dispozici také v muzeích, zámcích nebo kostelích. Tradičně hoří například v Praze v katedrále sv. Víta, na Svaté hoře u Příbrami nebo v kostele Panny Marie Královny míru na Lhotce.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Betlémské světlo dorazilo do Česka. Skauti ho budou rozvážet vlaky po republice

,

Již po sedmnácté se letos skauti vydávají za Betlémským světlem, aby rozzářilo i české domovy. Po slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil v sobotu 9. prosince 2023 ve Vídni, se světlonoši vracejí se světelným symbolem míru, lásky, naděje a přátelství zpět. Předávají ho dál po celém Česku a s ním i vánoční atmosféru.

Internet: /1/ Betlémskésvětlo.cz, /2/Brněnskodnes.cz, /3/ Kudyznudy.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *