Přeskočit na obsah

Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy

Doprava budoucnosti

Ilustrační foto: Jak bude vypadat doprava budoucnosti? Zdroj: Pixabay.com

Je považována za jeden z nejslibnějších směrů ekologické dopravy. Ve srovnání s klasickými elektromobily je výhodnou vodíkového pohonu dlouhý dojezd, krátká doba tankování a fungování při nízkých teplotách. Většina vodíkových automobilů však pro pohon využívá elektřinu, takže jde vlastně o specifický druh elektromobilů. 

Problém s platinou

Elektřina vzniká bezemisně a tiše, reakcí vodíku s kyslíkem v palivovém článku vozidla. Zatímco vodíku máme téměř nevyčerpatelné zásoby, problémem je platina.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Česká vodíková technologická platforma (HYTEP) v tiskové zprávě uvádějí, že ročně se globálně vytěží jen 180 tun platiny a 90 procent produkce pochází z Jihoafrické republiky, Ruska a Zimbabwe. Vzhledem k tomu, že v současnosti se na jeden palivový článek pro vodíkový automobil spotřebuje zhruba 20 až 30 gramů platiny, má vodíková doprava v platině zásadní omezení./1/

„Platina je zatím naprosto nepostradatelným kovem pro palivové články,“ uvedl Vladimír Matolín z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Ten přitom se svým týmem udělal zásadní průlom ve vývoji katalyzátorů palivových článků vodíkových aut. Patent českého vědce může při výrobě vodíkového pohonu snížit potřebu platiny až desetkrát./1,2/

„Kritickým problémem u každé inovace je komercializace. Jedna věc je něco vyrobit v laboratoři, druhá je být schopen vyrábět a to tak, aby vysoké výrobní náklady nepřevýšily úsporu danou snížením obsahu platiny. Oříškem také bývá schopnost vyrábět inovativní produkt v požadovaném velkém množství,“ přibližuje vědec.

Video YouTube: Voda jako palivo(v angličtině)

Univerzita Karlova, která je majitelem patentu, však nedávno uzavřela smlouvu s německou firmou. Ve spolupráci s ní by měla odstartovat výroba prototypu, která prověří možnosti zavedení do širší praxe, tedy i zmiňované komercionalizace. Nejmenovaný německý partner by pak měl následně speciální výrobní zařízení minimalizující podíl platiny prodávat zájemcům o výrobu katalyzátorů nutných pro palivové články./1/

Bezemisní doprava

Vodíkové technologie představují naději pro čistou dopravu, ačkoliv je zatím charakterizují i vysoké vstupní investice a chybějící infrastruktura. S vodíkem se však počítá, jak dokládá i Národní akční plán čisté mobility./5/

I v Česku lze již pozorovat první vlaštovky jako vodíkové plničky, vodíkový vlak a vodíkové autobusy využívané v MHD. Ostatně regulace EU, konkrétně Rada k nařízení o nových emisních limitech CO2 pro nákladní automobily a autobusy přijatá loni vyžaduje, aby nejpozději do roku 2035 byly všechny městské autobusy zcela bezemisní./6/

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy

,

Je považována za jeden z nejslibnějších směrů ekologické dopravy. Ve srovnání s klasickými elektromobily je výhodnou vodíkového pohonu dlouhý dojezd, krátká doba tankování a fungování při nízkých teplotách. Většina vodíkových automobilů však pro pohon využívá elektřinu, takže jde o specifický druh elektromobilů.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury.

Internetové zdroje: /1/ hytep.cz, /2/ ekolist.cz, /3/ vseoprumyslu.cz, /4/ spolecne-udrzitelne.cz, /5/ MDCR.cz, /6/ ceskenoviny.cz

Vesmír test ban 820

VESMÍR

Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice, se kterými můžeme objevovat Slunce, planety naší sluneční soustavy, blízké i vzdálené vesmírné objekty. Anebo také můžeme sledovat, aktuální dění na Zemi…


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *