Přeskočit na obsah

Podívejte se vzhůru! Padající hvězdy Perseidy letos září více než jindy. Právě tento víkend vrcholí

Pravidelný meteorický roj Perseidy, který každé léto zpestřuje noční oblohu sprchou padajících hvězd, je v plném proudu. Vrcholí o víkendové noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna 2023. Podmínky pro pozorování padajících hvězd jsou letos ideální, jak upozorňují i astronomové. Vesmírné představení, které se právě nabízí, je však pro každého. Obejdete se bez dalekohledu i nějakých odborných znalostí, stačí obrátit zrak na noční nebe. A třeba si i něco přát…

Noční obloha

Ilustrační foto: Noční obloha, zdroj: Pixabay.com

Vzhůru do hor!

Měsíc je ve fázi úzkého srpku a vychází až časně ráno. Padající hvězdy tedy neruší svým svitem, uvádí v tiskovém prohlášení Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě a Česká astronomická společnost. Astronomové upozorňují, že mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní v neděli 13. srpna rozzáří bezměsíčnou oblohu každou hodinu přibližně 80 meteorů, z toho 10 až 20 může být opravdu jasných./1,2/

Kvůli světelnému znečištění se vyplatí za pozorováním Perseid vyjet za město. Čím dál, tím lépe. Tiskový tajemník České astronomické společnosti Pavel Suchan rovněž doporučuje jít co nejvýše do hor, jak to jen jde, a to kvůli průzračnému vzduchu a možnosti vidět o to více meteorů./2,3/

Na Slzy svatého Vavřince, jak se meteorický roj Perseidy poeticky nazývá, lákají i některé hvězdárny. Astronomický ústav AV ČR například pořádá pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově a akci Den a noc na Jizerce. Oblohu bude možné pozorovat dalekohledy, ale Slzy Svatého Vavřince ozáří oblohu natolik, že dalekohled není potřeba./3/

Nejjasnější hvězdy nočního nebe

Perseidy vynikají vysokou jasností, která se vyrovná těm nejjasnějším hvězdám nočního nebe. Vzácně mohou zazářit i jasností vyšší než jakou má planeta Venuše.

„Po průletu takového bolidu je také několik minut pozorovatelná zářící stopa, která se vlivem větrných poryvů vysoko v atmosféře postupně zdeformuje a roztáhne do stran. Pozoruhodný případ nastal v roce 2018, kdy takový bolid sledovaly stovky lidí nad střední Evropou a zářící stopa byla pozorovatelná více než půl hodiny,“ popisují astronomové a lákají tak na výjimečnou podívanou, které by letos mělo snad přát i počasí./1/

Video YouTube: Tipy na pozorování Perseid dle NASA

Slzy svatého Vavřince

Každým rokem vzpomínáme 10. srpna na italského mučedníka Vavřince, který rozdal majetek chudým, ale císař Valerián ho nechal trýznivě popravit. Od té doby mají z nebe padat jeho třpytivé slzy, právě na jeho svátek. Stále jde však také o padající hvězdy, které mají lidem plnit přání.

„Co když to skutečně funguje? Určitě si připravte nějaké to přání. Raději rovnou několik desítek. Pokud totiž bude pěkné počasí, zahlédnete řadu padajících hvězd. A ty, jak je moc dobře známo, jsou více než romantickými posly budoucnosti,“ komentuje aktuální nebeské dění Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky./4/

Legendy pochopitelně provází i novodobý příběh. Pojí se se jmény dvou amerických astronomů, kteří v roce 1862 objevili kometu pohybující se po stejné dráze jako proud Perseid. Přestože průlety komety pozorovali již staří Číňané v roce 36 našeho letopočtu, až od roku 1862 víme, že Slzy svatého Vavřince představují prachové částice komety Swift-Tuttle, pojmenované po jejích objevitelích. Protože padající hvězdy na nočním nebi zdánlivě vylétají ze souhvězdí Persea, říká se jim Perseidy.

O ČLÁNKU: Podívejte se vzhůru! Perseidy letos září více než jindy. Právě tento víkend vrcholí

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Podívejte se vzhůru! Perseidy letos září více než jindy. Právě tento víkend vrcholí

,

Pravidelný meteorický roj Perseidy, který každé léto zpestřuje noční oblohu sprchou padajících hvězd, je v plném proudu. Vrcholí o víkendové noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna 2023. Podmínky pro pozorování padajících hvězd jsou letos ideální, jak upozorňují i astronomové. Vesmírné představení, které se právě nabízí, je však pro každého. Obejdete se bez dalekohledu i nějakých znalostí, stačí obrátit zrak na noční nebe. A třeba si i něco přát…

Internet: /1/ Physics.cz, /2/ Astro.cz, /2/ Deník.cz, /3/ AVCR.cz, /4/ Hvězdárna.cz

Vesmír test ban 820

VESMÍR

Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice, se kterými můžeme objevovat Slunce, planety naší sluneční soustavy, blízké i vzdálené vesmírné objekty. Anebo také můžeme sledovat, aktuální dění na Zemi…

Modrá planeta ban, Neptun

Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *